Slovensko oslavuje 32 rokov v UNESCO: Naša kultúra a príroda v srdci svetového dedičstva

NETKY.SK • 10 Február 2025, 07:29 • 2 min
Slovensko oslavuje 32 rokov v UNESCO: Naša kultúra a príroda v srdci svetového dedičstva

BRATISLAVA - Slovensko oslavuje 32 rokov členstva v UNESCO, organizácii, ktorá podporuje vzdelávanie, vedu a kultúru na globálnej úrovni. Ako súčasť UNESCO je Slovensko medzinárodne uznávané pre svoje kultúrne a prírodné dedičstvo.

slovakia

left justify in out

Slovensko oslavuje 32 rokov svojho členstva v Organizácii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Táto organizácia, ktorá má v súčasnosti 194 členských krajín a 12 pridružených členov, zohráva kľúčovú úlohu v podpore medzinárodnej spolupráce v oblastiach vzdelávania, vedy, kultúry a komunikácie.

Slovenská republika sa stala členom UNESCO len mesiac po vzniku slovenskej štátnosti, konkrétne 9. februára 1993, pričom sa pridala k zoznamu krajín, ktoré sa zaviazali chrániť a zveľaďovať svoje kultúrne, prírodné a nehmotné dedičstvo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Juraj Blanár, pripomenul, že jedným z 20 zakladajúcich štátov UNESCO bolo v roku 1945 Československo. Po jeho rozdelení Slovensko pokračovalo v tejto tradícii a stalo sa samostatným členom UNESCO.

Blanár, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej komisie pre UNESCO, zdôraznil, že kultúrne a prírodné dedičstvo Slovenska je medzinárodne uznávané aj vďaka značke UNESCO. Úspechom Slovenska je aj jeho členstvo vo Výkonnej rade UNESCO, ktoré dosiahlo v novembri 2023, čo umožňuje slovenskému hlasu znieť v dôležitých oblastiach.

UNESCO pomáha štátom uchovávať, zveľaďovať a chrániť kultúrne a prírodné jedinečnosti a tradície. Činnosť UNESCO na Slovensku zabezpečuje Slovenská komisia pre UNESCO a Stála delegácia SR pri UNESCO v Paríži.

Organizácia vytvára Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, do ktorého je zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky Slovenska.

Medzi kultúrne pamiatky zapísané v zozname patrí Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, historické jadro mesta Bardejov, drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a hranice Rímskej ríše - Dunajský Limes, ktorý je spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom.

Prírodné lokality zahŕňajú jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu, spoločnú lokalitu s Maďarskom, a staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Prestížne zoznamy UNESCO zahŕňajú aj deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva, vrátane aktuálneho zápisu Školy remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby na Zoznam dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva.

Na Slovensku patria pod značku UNESCO aj štyri biosférické rezervácie, jeden geopark, tri zápisy v registri Pamäť sveta, štyri katedry, 25 pridružených škôl a Kreatívne i Učiace sa mestá UNESCO.


Zdroj textu: MZVEZ SR, Foto: daryo.uz

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies