BRATISLAVA - Pri príležitosti Dňa OSN minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzdvihol dôležitosť medzinárodného dialógu, dodržiavania medzinárodného práva a ochrany ľudských práv. Slovensko, ako aktívny člen OSN, pripomína význam multilaterálnej spolupráce, čo zvýrazňuje aj séria podujatí "Týždeň OSN na Slovensku", kde sa angažujú stovky študentov a odborníkov.
Pri príležitosti Dňa Organizácie Spojených národov, ktorý sa pripomína 24. októbra, zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár nenahraditeľný význam medzinárodnej spolupráce, dialógu, mierových rokovaní, dodržiavania medzinárodného práva a ochrany ľudských práv.
"V súčasnosti, keď sme svedkami erózie medzinárodného práva, je nevyhnutné vrátiť sa k rešpektovaniu a dodržiavaniu týchto zásadných princípov Charty OSN. To sú hodnoty, ktoré by sme mali v dnešný deň vyzdvihnúť ako hlavné piliere pre celé svetové spoločenstvo, ktoré v sebe nesie a presadzuje najväčšia multilaterálna organizácia už takmer osem desaťročí. Slovensko je rešpektovaná členská krajina OSN a tieto zásady majú pre nás mimoriadny význam," uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý zastupoval SR tiež počas septembrového 79. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde vystúpil v Bezpečnostnej rade OSN, absolvoval desiatky bilaterálnych stretnutí a zúčastnil sa na mnohých dôležitých rokovaniach o mierových a humanitárnych iniciatívach či ekonomickej spolupráci.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo dôležitosť slovenského členstva v OSN a pomáha pri vzdelávaní mladých ľudí v oblastiach pôsobnosti organizácie aj prostredníctvom série aktivít a podujatí s názvom "Týždeň OSN na Slovensku".
Unikátnu príležitosť zvýšiť povedomie o význame OSN má od pondelka 21. októbra 2024 250 študentov stredných a vysokých škôl.
Rezort diplomacie zrealizoval v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) podnetné diskusie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, na Gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, Strednej škole Novohradská v Bratislave a na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade.
Téme vzdelávania sú venované rovnako diskusné panely na Fóre partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO, ktoré symbolicky uzavrie "Týždeň OSN na Slovensku" 28. októbra 2024.
Organizácia Spojených národov vznikla 24. októbra 1945 a dnes spája 193 členských krajín. Pri jej vzniku zohral kľúčovú úlohu aj slovenský diplomat Ján Papánek, ktorý bol spoluautorom Charty OSN a stal sa prvým zástupcom Československa pri OSN.
Slovenský hlas znie v OSN naďalej prostredníctvom aktívnej úlohy SR v oblasti udržiavania mieru, bezpečnosti, spolupráce, posilňovania ľudských práv a základných slobôd a tiež hospodárskeho i sociálneho rozvoja.
Slovenská republika sa stala členom OSN 19. januára 1993 ako 180. členský štát. V rokoch 2006 – 2007 bola nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a o kreslo v 15-člennom orgáne OSN sa opätovne uchádza na roky 2028 – 2029.
V rokoch 2010 – 2012 pôsobilo Slovensko ako člen Hospodárskej a sociálnej rady OSN a od 1. januára 2023 pôsobí v tomto medzinárodnom orgáne znovu na obdobie troch rokov. V rokoch 2012 až 2015 predsedal Medzinárodnému súdnemu dvoru slovenský diplomat a právnik Peter Tomka.
Protokolárne najvyššiu pozíciu v rámci OSN – funkciu predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN – zastával v rokoch 2017 až 2018 vtedajší minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Stála misia SR pri OSN pôsobí v New Yorku, Ženeve a vo Viedni.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies