SOUL - Južná Kórea je jedným z najvýznamnejších partnerov a najväčším ázijským investorom v Slovenskej republike. S cieľom rozšíriť a posilniť ekonomickú aj politickú spoluprácu Slovenska a Kórejskej republiky je aktuálne na oficiálnej návšteve v Soule minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, ktorého sprevádza štátny tajomník rezortu diplomacie Rastislav Chovanec spolu s podnikateľskou a akademickou delegáciou.
Prvý deň pracovnej cesty (13. máj 2024) začali sériou politických rokovaní a otvorením podnikateľského fóra v Soule za účasti slovenských i juhokórejských podnikateľských subjektov a organizácií. Ministra J. Blanára prijal juhokórejský predseda vlády Han Duck-soo a taktiež minister pre zjednotenie Kórejskej republiky Kim Yung Ho.
V úvode dňa rokoval šéf slovenskej diplomacie s prezidentom Asan Inštitútu pre politické štúdie* Yoon Young-kwanom, ktorý v minulosti pôsobil vo funkcii juhokórejského ministra zahraničných vecí. „Diskutovali sme o aktuálnej politickej situácii v Kórejskej republike po nedávnych parlamentných voľbách, o bezpečnostnej situácii i perspektívach jej vývoja na Kórejskom polostrove a tiež o vzťahoch Južnej Kórey s Čínou, Japonskom a Severnou Kóreou,“ informoval minister Juraj Blanár. Na stretnutí s ministrom pre zjednotenie Kórejskej republiky Kim Yung Hoom vyjadril podporu snahám Južnej Kórey zameraným na zabezpečenie jadrového odzbrojenia, prosperity a mieru na Kórejskom polostrove: „Mier a stabilita v tejto oblasti sú neoddeliteľnou súčasťou globálneho úsilia o bezpečnejší svet. Znepokojuje nás preto nedávne vyhlásenie predstaviteľov Severnej Kórey o ukončení procesu zjednotenia, o ktoré sa dlhodobo snažila Kórejská republika.“
Na potrebe intenzívnejšieho rozvoja politického dialógu a spolupráce medzi Slovenskom a Južnou Kóreou predovšetkým v ekonomickej a investičnej oblasti sa zhodol minister Juraj Blanár s predsedom vlády Kórejskej republiky Han Duck-soom.„Máme za sebou tri desaťročia slovensko-kórejských diplomatických vzťahov, na ktoré môžeme nadviazať a otvoriť tak ďalšiu generáciu nášho partnerstva. Teší ma, že predseda juhokórejskej vlády potvrdil, že obaja máme záujem povýšiť politické vzťahy na úroveň strategického partnerstva,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie s tým, že príprava dokumentu o strategickom partnerstve pokročila. „Veríme, že dohoda bude podpísaná pri najbližšej návšteve premiéra Kórejskej republiky na Slovensku. Pripravovaný dokument poskytne impulz pre naše vzájomné obchodné vzťahy s cieľom posunúť ich na novú úroveň s dôrazom na vývoj, výskum a inovácie s prepojením na výrobu,“ doplnil J. Blanár, ktorý sa dnes stretol aj s prezidentom juhokórejskej spoločnosti Kia, ktorá si tento rok pripomína 20. výročie príchodu na Slovensko. Zdôraznil, že Južná Kórea je štvrtou najsilnejšou ekonomikou v Ázii. Rýchle tempo rozvoja krajiny, sila inovácií, technologický pokrok, vládou kontrolované ekonomické programy a dôsledná orientácia na export sú faktory, ktoré ju zmenili na ekonomickú veľmoc.
Na Slovensku pôsobí približne stovka juhokórejských spoločností z oblasti automobilového priemyslu či elektroniky. Vzájomná obchodná výmena medzi SR a Južnou Kóreou dosiahla vlani šesť miliárd eur. Paralelne s politickými rokovaniami slovenského ministra J. Blanára preto prebiehalo aj stretnutie zástupcov štyroch slovenských univerzít s partnermi zo Soulu a Ulsanu a taktiež rokovania podnikateľskej delegácie. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Chovanec otvoril na Zastupiteľskom úrade SR v Soule podnikateľské fórum za účasti predstaviteľov slovenskej a juhokórejskej podnikateľskej sféry. „Teší ma záujem množstva juhokórejských firiem a organizácií, ktoré majú záujem o spoluprácu so Slovenskom. Prítomných bolo viac ako 50 spoločností z Kórejskej republiky, ktorým máme čo ponúknuť. V našej podnikateľskej delegácii sú subjekty z rôznych sektorov, ako je umelá inteligencia, výroba senzorov či manažment elektrickej energie. Ide o firmy, ktoré v Južnej Kórei dlhodobo spolupracujú s domácimi investormi, ale tiež spoločnosti, ktoré chcú priniesť svoje produkty na juhokórejský trh,“ uviedol štátny tajomník Rastislav Chovanec. Ide o prvé z dvojice plánovaných podnikateľských rokovaní v Kórejskej republike. Slovenská delegácia sa zajtra presunie do jedného z najvýznamnejších priemyselných centier Južnej Kórey – mesta Ulsan, kde sa zástupcovia Slovenskej republiky zúčastnia ďalšieho biznis fóra spojeného s otvorením Honorárneho konzulátu SR.
*Asan inštitút pre politické štúdie je nezávislý neziskový think-tank založený s cieľom vykonávať výskum na podporu prostredia vedúceho k mieru a stabilite na Kórejskom polostrove. Bol zaradený medzi 100 najlepších think-tankov na svete a umiestnil sa na piatom mieste medzi inštitúciami zaoberajúcimi sa zahraničnou politikou a bezpečnosťou v Kórejskej republike.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies