BRUSEL - Európsky parlament (EP) zverejnil počas dnešného dňa na svojej webovej stránke oficiálne výsledky volieb, ako aj volebnej účasti v jednotlivých krajinách únie. Celková účasť naprieč celou EÚ sa pohybovala len mierne nad 50 %. Najvyššia bola v Belgicku (88,47 %), a najnižšia bohužiaľ na Slovensku (22,74 %).
Pri tejto štatistike však musíme podotknúť, že v Belgicku je hlasovanie do EP povinné. Okrem toho sa ľudia museli dostaviť k volebným urnám aj v Luxembursku, Grécku, na Cypre a v Bulharsku. Slovensko však aj v kategórii krajín, kde účasť na voľbách nebola povinná, viditeľne zaostávalo. Najvyššie tu bola postavená Malta s viac ako 72 % volebnou účasťou. Slovensko sa svojimi takmer 23 % umiestnilo opäť na poslednom mieste. Po prvýkrát v histórii volieb do EP sme však prekonali hranicu 20 %.
Z celkového počtu oprávnených voličov v roku 2014 prišlo odvoliť necelých 43 %. Dá sa teda povedať, že tento rok bola volebná účasť vyššia. Paradoxom ale je, že v krajine s najväčšou volebnou účasťou, v Belgicku, prišlo k volebným urnám o 2 % menej voličov ako tomu bolo v roku 2014.
Do Európskeho parlamentu sme si zvolili 14 europoslancov. Sú nimi Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS - Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD), Milan Uhrík, Miroslav Radačovský (ĽSNS), Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO). Miriam Lexmann sa svojho mandátu v Bruseli ujme až po úspešnom brexite, kedy Veľká Británia následne vystúpi z Európskej únie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies