BRATISLAVA - Od 8. novembra môžu Slováci cestovať do Číny bez víz na krátkodobé pobyty do 15 dní. Nové opatrenie, platné do konca roka 2025, má podporiť obchod a turistický ruch medzi oboma krajinami. Vláda zároveň zvažuje priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom, čo by ešte viac uľahčilo vzájomné cestovanie a posilnilo spoluprácu.
Od 8. novembra 2024 vstúpi do platnosti dohoda o bezvízovom styku medzi Slovenskom a Čínou. Opatrenie, ktoré má platiť do konca roka 2025 s možnosťou každoročného predĺženia, umožní Slovákom cestovať do Číny bez víz na krátkodobé pobyty do 15 dní.
Ide o významný krok pre rozvoj vzájomných vzťahov, najmä v oblasti turizmu a obchodu, oznámil minister zahraničných vecí Juraj Blanár po rokovaní vlády, kde spolu s premiérom Robertom Ficom bilancovali výsledky nedávnej návštevy v Číne.
Minister Blanár zdôraznil, že bezvízový režim sa vzťahuje na turistické cesty, tranzit alebo obchodné rokovania, ale nevzťahuje sa na pracovné pobyty. Aby sa cestujúci oboznámili s podmienkami nového opatrenia, rezort zahraničia pripravuje detailný manuál, ktorý bude dostupný na oficiálnych stránkach ministerstva.
Podľa Blanára je bezvízový styk dôležitým nástrojom na posilnenie slovensko-čínskej spolupráce, pričom otvorenie hraníc na krátkodobé pobyty môže pomôcť v rozvoji obchodu a investícií.
"V druhej najväčšej ekonomike sveta sme nemali zabezpečenú adekvátnu prítomnosť a mohli sme tak prísť o mnoho potenciálnych investícií. Zo strany slovenských investorov a podnikateľov je o Čínu veľký záujem. Mnohé naše firmy už na čínsky trh prenikli, no chýbala im podpora zo strany vlády, ktorú sme im teraz poskytli," uviedol Blanár.
Vláda zároveň zvažuje možnosti zavedenia priameho leteckého spojenia medzi Bratislavou a Pekingom, čo by mohlo výrazne uľahčiť cestovanie a podporiť vzájomné obchodné vzťahy.
Návšteva slovenskej delegácie v Číne, ktorá prebehla na prelome októbra a novembra, zahŕňala stretnutia s vysokými predstaviteľmi čínskej vlády a podpísanie trinástich strategických dokumentov.
Tieto dokumenty majú posilniť spoluprácu medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach vrátane ekonomiky, investícií, cestovného ruchu a pôdohospodárstva. Súčasťou slovenskej delegácie bola aj skupina podnikateľov, ktorí nadviazali nové obchodné kontakty a preskúmali ďalšie príležitosti na čínskom trhu.
Dohoda o bezvízovom styku a plánované priame letecké spojenie predstavujú významný krok pre Slovensko na ceste k užšej spolupráci s Čínou, čím sa otvárajú nové možnosti pre slovenské firmy a turistov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies