Odvolací súd v Bruseli rozhodol, že Belgicko je vinné zo zločinu proti ľudskosti pre násilné únosy rasovo zmiešaných detí z jeho afrických kolónií počas koloniálnej éry. Rozsudok prichádza po rokoch právneho boja piatich žien známych ako „Metisky“, ktoré boli v detstve násilne odobraté svojim rodinám.
Historické rozhodnutie
Súd nariadil belgickému štátu vyplatiť 250 000 eur piatim ženám ako kompenzáciu za morálnu ujmu spôsobenú stratou kontaktu s matkami a poškodením identity. Ide o prvý prípad, v ktorom boli koloniálne praktiky Belgicka označené ako zločin proti ľudskosti, čím sa vytvára precedens pre ďalšie možné žaloby.
Koloniálne praktiky
Od roku 1908 do 1960 Belgicko viedlo vykorisťovateľský systém v Kongu a jeho ďalších afrických kolóniách, kde úradníci považovali rasovo zmiešané deti za „hrozbu“. Tieto deti, známe ako Metisy, boli unášané od svojich matiek, umiestňované do sirotincov a často násilne asimilované do belgickej spoločnosti.
Mnohé z týchto detí nikdy nezískali belgické občianstvo, čelili diskriminácii a ich dokumenty boli pozmenené tak, aby sa zabránilo ich spojeniu s biologickými rodinami.
Dôsledky rozsudku
Rozsudok môže mať ďalekosiahle následky nielen pre Belgicko, ale aj pre iné európske krajiny s koloniálnou minulosťou. Tím právnikov zastupujúci ženy uviedol, že rozhodnutie otvára cestu ďalším obetiam na dosiahnutie spravodlivosti.
„Belgický štát nás odrezal od našich rodín a identity,“ povedala Lea Tavares Mujinga, jedna z poškodených žien. Tento historický rozsudok je však iba začiatkom boja za úplné uznanie a nápravu nespravodlivostí spôsobených kolonializmom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies