Štát veľkých bojovníkov: Ako sa žilo bežným Sparťanom? Deti boli majetok štátu, chorých sa zbavili

NETKY.SK • 16 Január 2024, 14:00 • 2 min
Štát veľkých bojovníkov: Ako sa žilo bežným Sparťanom? Deti boli majetok štátu, chorých sa zbavili

slovakia

left justify in out

Spartské deti boli považované za spoločný majetok štátu. Od narodenia boli podrobené prísnemu výberu, ktorý rozhodoval o ich osude. Ak bolo dieťa zdravé a silné, bolo ponechané matke na výchovu. Ak bolo choré, slabé alebo postihnuté, bolo zavrhnuté a zahodené do rokle Apothetae.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Staroveká Sparta bola jedným z najvýznamnejších mestských štátov v Grécku. Bola známa svojou vojenskou silou, disciplínou a odhodlaním. Ale aký bol život v Sparte pre jej obyvateľov? Ako sa formovali rodinné vzťahy, spoločenské triedy a kultúrne zvyky? V tomto článku sa pokúsime odpovedať na tieto otázky a ponúknuť vám pohľad do spartského sveta.

Rodinný život

Rodina bola základnou jednotkou spartského štátu. Spartské manželstvo bolo uzatvárané z dvoch dôvodov: na udržanie čistoty krvi a na zabezpečenie potomstva. Spartskí muži sa ženili okolo 30 rokov, keď už boli plne vycvičení a skúsení vojaci. Spartské ženy sa vydávali okolo 18 rokov, keď boli fyzicky a duševne pripravené na materstvo.

Spartské manželstvo nebolo založené na láske, ale na rešpekte a spolupráci. Manželia sa stretávali len zriedka, pretože muži žili väčšinu času v kasárňach a ženy sa starali o domácnosť a výchovu detí.

Manželia si však boli verní a ctili si svoje povinnosti. Spartské ženy mali väčšiu slobodu a práva ako iné grécke ženy. Mohli vlastniť majetok, vzdelávať sa, cvičiť a zúčastňovať sa verejného života. Spartské ženy boli považované za rovnocenné partnerky svojich mužov a za opory spartského štátu.

Spartské deti boli považované za spoločný majetok štátu. Od narodenia boli podrobené prísnemu výberu, ktorý rozhodoval o ich osude. Ak bolo dieťa zdravé a silné, bolo ponechané matke na výchovu. Ak bolo choré, slabé alebo postihnuté, bolo zavrhnuté a zahodené do rokle Apothetae.

Spartské deti boli vychovávané v duchu poslušnosti, odolnosti a sebazaprenia. Učili sa rešpektovať zákony, tradície a bohov. V siedmich rokoch boli chlapci odvádzaní od matiek a zaradení do vojenského výcviku, ktorý trval až do tridsiatich rokov. Dievčatá zostávali doma s matkami, ktoré ich učili domácim povinnostiam, hudbe, tancu a poézii. Dievčatá tiež cvičili atletiku, aby boli zdravé a schopné porodiť silné deti.

foto: Greek Herald
foto: Greek Herald

Spoločenská štruktúra

Spartská spoločnosť bola rozdelená do troch tried: Sparťanov, perioikov a heilótov. Sparťania boli plnoprávni občania, ktorí mali právo voliť a byť volení do štátnych orgánov. Boli potomkami dórskych dobyvateľov, ktorí si podmanili pôvodné obyvateľstvo Lakónie.

Sparťania sa venovali len vojenstvu a politike. Nemohli sa zaoberať remeslom, obchodom ani poľnohospodárstvom. Žili z daní a poplatkov, ktoré im odvádzali perioikovia a heilóti.
Perioikovia boli slobodní, ale nemali politické práva. Boli pôvodní obyvatelia Lakónie, ktorí boli podriadení Sparťanom.

Zaoberali sa remeslom, obchodom a poľnohospodárstvom. Dodávali Sparťanom zbrane, oblečenie, potraviny a iné tovary. Perioikovia boli povinní bojovať na strane Sparťanov v prípade vojny.

Heilóti boli otroci, ktorí nemali žiadne práva. Boli väčšinou zajatí obyvatelia Messénie, ktorú Sparta dobyla v 8. storočí pred Kr. Heilóti pracovali na poliach, ktoré patrili Sparťanom.

Boli kruto zaobchádzaní a často sa búrili proti svojim pánom. Sparta si udržiavala svoju moc nad heilótmi pomocou teroru a násilia. Každý rok vyhlasovala vojnu proti heilótom, aby mohla zabíjať tých, ktorí sa zdali byť najodvážnejší a najnebezpečnejší.

foto: Medium
foto: Medium

Kultúra a náboženstvo

Spartská kultúra bola zameraná na vojenské ciele a hodnoty. Sparta neprejavovala záujem o umenie, literatúru, filozofiu ani vedecký pokrok. Naopak, oceňovala jednoduchosť, striedmosť, poslušnosť a odvahu. Spartská reč bola stručná a vtipná, bez zbytočných slov a ozdôb.

Spartská hudba bola vážna a bojovná, slúžila na povzbudenie vojakov a oslavu hrdinstva. Spartská poézia bola zväčša zložená z chválospevov na bohov, kráľov a vojnové činy.

Spartské náboženstvo bolo založené na starogréckom polyteizme, teda viere v mnohých bohov a bohýň. Spartskí bohovia boli považovaní za ochrancov a spojencov štátu.

Najviac uctievanou bohyňou bola Athéna, bohyňa múdrosti a vojny, ktorá mala svoj chrám na vrchu akropole. Ďalšími dôležitými bohmi boli Apolón, boh slnka a proroctva, Artemis, bohyňa lovu a plodnosti, a Ares, boh vojny. Spartskí bohovia boli uctievaní prostredníctvom obetí, modlitieb a sviatkov. Spartské sviatky boli často spojené s atletickými a hudobnými súťažami, ktoré demonštrovali fyzickú a duchovnú dokonalosť Sparťanov.

Sparta bola jedinečným fenoménom v starovekom Grécku. Bola mestským štátom, ktorý sa odlišoval od ostatných svojou spoločenskou organizáciou, výchovným systémom a kultúrnou orientáciou. 

foto: Science
foto: Science

Konflikty

Sparta bola tiež mestským štátom, ktorý sa často dostával do konfliktov s ostatnými gréckymi mestskými štátmi, najmä s Aténami. Sparta a Atény boli rivalmi, ktorí zastupovali dva rozdielne modely spoločnosti a vlády. Sparta bola oligarchia, kde vládla malá skupina privilegovaných občanov.

Atény boli demokracia, kde vládol ľud prostredníctvom volieb a zhromaždení. Sparta bola konzervatívna, uzavretá a militaristická. Atény boli progresívne, otvorené a kultúrne. Sparta a Atény sa stretli v niekoľkých vojnách, ktoré ovplyvnili dejiny starovekého Grécka. Najznámejšia bola peloponézska vojna, ktorá trvala od roku 431 pred Kr. do roku 404 pred Kr. a skončila víťazstvom Sparty.

Sparta bola mestským štátom, ktorý zanechal trvalú stopu v histórii a kultúre ľudstva. Sparta bola príkladom odvahy, sebazaprenia a kolektivizmu. Sparta bola tiež príkladom krutosti, nespravodlivosti a izolácie. Sparta bola mestským štátom, ktorý vzbudzoval rešpekt aj strach, obdiv aj odpor, inšpiráciu aj varovanie. Sparta bola mestským štátom, ktorý sa nikdy nezabudne.

Zdroje:

www.sk.tristarhistory.org/sparta

www.britannica.com/place/Sparta

www.smithsonianmag.com/history/sparta-much-more-army-warriors-180978583/

 


foto: Military Review


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies