Sú školy v USA lepšie ako tie naše? Rozdiel je v kritickom myslení, praktickom vzdelávaní ale aj aktivitách

NETKY.SK • 3 November 2024, 17:14 • 2 min
Sú školy v USA lepšie ako tie naše?  Rozdiel je v kritickom myslení, praktickom vzdelávaní ale aj aktivitách

Slovenský vzdelávací systém je viac formálny a tradičný, s dôrazom na disciplínu a rešpektovanie autorít. Učitelia sú vnímaní ako hlavní nositelia vedomostí a študenti sú očakávaní, že budú pasívne prijímať informácie. Americký vzdelávací systém je viac orientovaný na študenta, s dôrazom na kritické myslenie a samostatné učenie. Učitelia sú vnímaní ako facilitátori, ktorí podporujú študentov v ich vlastnom objavovaní a učení.

slovakia

left justify in out

USA je známa krajina príležitostí, kde inovatívne prístupy vo vzdelávaní majú mnohé prínosy, no napokon aj nevýhody, ktoré naopak európske krajiny nepociťujú. 

Vzdelávacie systémy na Slovensku a v Spojených štátoch amerických sa výrazne líšia v mnohých aspektoch. Tieto rozdiely sú výsledkom historických, kultúrnych a ekonomických faktorov, ktoré formovali prístupy k vzdelávaniu v oboch krajinách.

Praktické vzdelávanie v USA

Učebné osnovy na Slovensku sú centrálne riadené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. To znamená, že všetky školy musia dodržiavať rovnaké osnovy a štandardy. Dôraz sa kladie na teoretické vedomosti a akademické predmety, ako sú matematika, prírodné vedy, dejepis a literatúra. V posledných rokoch sa však zvyšuje dôraz aj na cudzie jazyky a informatiku.

V Spojených štátoch sú učebné osnovy menej centralizované a viac závisia od jednotlivých štátov a školských obvodov. To znamená, že existuje väčšia variabilita v tom, čo sa učí a ako sa to učí. Americké školy často kladú väčší dôraz na praktické zručnosti a aplikované vedomosti, pričom študenti majú možnosť vybrať si z rôznych voliteľných predmetov a mimoškolských aktivít.

Slovenský vzdelávací systém je viac formálny a tradičný, s dôrazom na disciplínu a rešpektovanie autorít. Učitelia sú vnímaní ako hlavní nositelia vedomostí a študenti sú očakávaní, že budú pasívne prijímať informácie. Americký vzdelávací systém je viac orientovaný na študenta, s dôrazom na kritické myslenie a samostatné učenie. Učitelia sú vnímaní ako facilitátori, ktorí podporujú študentov v ich vlastnom objavovaní a učení.

Tento prístup podporuje väčšiu kreativitu a inovatívnosť medzi študentmi.

 

„Mám pocit, že ak chcete študovať, Európa vám dáva oveľa viac príležitostí študovať. Ale ak si chcem len oddýchnuť, nestarať sa toľko o svoje známky, stretávať sa s kamarátmi a chodiť na tréningy po škole, potom sú americké školy rozhodne lepšie,“
— Aru Armangeldi,  výmenný študent z Kazachstanu, ktorý v súčasnosti navštevuje strednú školu Southern Garrett v Amerike

Americké školy často kladú väčší dôraz na praktické zručnosti a aplikované vedomosti, pričom študenti majú možnosť vybrať si z rôznych voliteľných predmetov a mimoškolských aktivít.
Americké školy často kladú väčší dôraz na praktické zručnosti a aplikované vedomosti, pričom študenti majú možnosť vybrať si z rôznych voliteľných predmetov a mimoškolských aktivít.
Zdroj: foto: ey.com

Rozdiel nastáva aj pri otázke ceny aj kvality. Plusom, ktorý nemožno odignorovať je pri európskych školácj jednoznačne cenová dostupnosť, ktorá vo veľa krajinách nie je samozrejmosťou, a teda tento faktor často láka zahraničných študentov aj na naše slovenské univerzity a iné formy vzdelávania...

V USA sa náklady na vzdelanie môžu značne líšiť v závislosti od toho, či študent navštevuje štátnu alebo súkromnú školu. Súkromné ​​školy môžu byť veľmi drahé, zatiaľ čo verejné školy sú zvyčajne cenovo dostupnejšie. V iných krajinách, napríklad v Európe, sú všetky školy financované vládou a vzdelávanie je bezplatné alebo lacné.

Nižší akademický výkon - lepšie kritické myslenie

Americkí študenti majú tendenciu dosahovať nižšie skóre v medzinárodných testoch, ako sú PISA a TIMSS, v porovnaní so študentmi v iných krajinách. Americké učebne však majú tendenciu byť viac zamerané na študentov, kde učiteľ uľahčuje učenie a povzbudzuje študentov, aby kriticky premýšľali a zúčastňovali sa diskusií. Tento prístup môže podporiť kreativitu a nezávislosť, ale nemusí vždy viesť k vysokému akademickému výkonu.

Prístup v amerických školách je iný aj čo sa týka samotného procesu vyučovania. Kým v Európe sú deti vedené prísne rešpektovať učiteľov a profesorov ako autority a počúvať ich rozkazy ako písanie poznámok a podobne, v Amerike je to tak trochu inak a samotné učenie prebieha oveľa uvoľnenejšie. Takisto samotný priestor na diskusiu je oveľa otvorenejší.

Od študentov sa v iných krajinách často očakáva, že budú počúvať, robiť si poznámky a zapamätať si informácie. Naproti tomu americkí študenti majú väčšiu slobodu a sú povzbudzovaní, aby sa vyjadrili na aktuálne témy.

Vysoké školné a ekonomické rozdiely

Americký vzdelávací systém má niekoľko nevýhod, ktoré ovplyvňujú kvalitu vzdelávania a rovnosť príležitostí pre všetkých študentov. Jednou z hlavných nevýhod je vysoká miera nerovnosti v prístupe k vzdelaniu. Školy sú financované prevažne z miestnych daní, čo znamená, že školy v bohatších oblastiach majú viac zdrojov a lepšie vybavenie ako školy v chudobnejších oblastiach.

Tento systém vedie k výrazným rozdielom v kvalite vzdelávania, ktoré študenti dostávajú, a môže prehlbovať sociálne a ekonomické rozdiely.

Americký vzdelávací systém tiež čelí problémom s vysokými nákladmi na vysokoškolské vzdelanie. Školné na vysokých školách a univerzitách je často veľmi vysoké, čo môže viesť k značnému zadlženiu študentov. Mnohí študenti si musia brať pôžičky, aby mohli financovať svoje vzdelanie, čo môže mať dlhodobé finančné dôsledky. Tento problém je obzvlášť akútny pre študentov z rodín s nižšími príjmami, ktorí môžu mať obmedzený prístup k finančnej pomoci.

Povinná vysoká bezpečnosť

V Európe je vo všeobecnosti oveľa menej prekážok pre vstup do školskej budovy ako v Amerike. Hlavné vchody zostávajú otvorené a nemonitorované počas celého dňa. Pre študentov v Európe je oveľa jednoduchšie vstúpiť do budovy a vyjsť z nej ako v Amerike, kde sú vchody bezpečnejšie.

Hlavným dôvodom tohto výrazného rozdielu je počet školských strelieb, ktorým každý kontinent čelí každý rok. Na základe štatistík z roku 2023 zaznamenali Spojené štáty tento rok celkovo 288 streľby na školách, zatiaľ čo Európa mala tri: dve vo Francúzsku a jednu v Turecku. To vysvetľuje, prečo sa na školách v Amerike prijíma viac bezpečnostných opatrení ako v európskych krajinách.

Ozbrojený policajt hliadkuje na chodbách strednej školy v Springfielde vo Virgínii, január 2012.
Ozbrojený policajt hliadkuje na chodbách strednej školy v Springfielde vo Virgínii, január 2012.
Zdroj: foto: Getty/Jahi Chikwendiu/The Washington Post

Povestné americké plesy a športy

Študenti v Amerike zažijú plesové tance každý rok svojej stredoškolskej skúsenosti a je ťažké si predstaviť strednú školu bez týchto aktivít. No to je prípad takmer každého európskeho stredoškolského študenta. Školské tance v Európe v krajinách ako Francúzsko, Španielsko, Grécko alebo Nemecko sú veľmi zriedkavé a tieto spoločenské stretnutia sa považujú za „americkú vec“. Jedinou krajinou, kde sa tieto udalosti občas vyskytujú, sú plesové tance v Anglicku, ktoré sú stále veľmi zriedkavé.

Školské tance nie sú jedinou spoločenskou aktivitou, ktorá európskym školám chýba. Napríklad školy v Európe nemajú kluby, športy, hry ani žiadny iný druh mimoškolskej aktivity. Ak sa budú chcieť študenti na niektorú z týchto aktivít prihlásiť, budú to musieť urobiť po škole v centrách, ktoré ich ponúkajú.

Študenti, ktorí študovali na oboch kontinentoch, súhlasia s tým, že ide o „nevýhodu“ škôl v Európe. Bez mimoškolských aktivít sa škola stáva nudnejšou a menej príjemnou.

„Páči sa mi, že škola je jednoduchšia a zábavnejšia a škola ponúka viac vecí, ako sú športy, aktivity a hry,“ povedala Doneddu, výmenná študentka z Talianska, ktorá momentálne žije v Amerike a navštevuje strednú školu v Linganore „V Taliansku to nemáme, pretože ak chcete hrať šport, musím ísť popoludní ako do telocvične a zaplatiť za to.“

Aktivity ako americký futbal či plesy sú povinnou výbavou škôl v USA.
Aktivity ako americký futbal či plesy sú povinnou výbavou škôl v USA.
Zdroj: foto: americanscholargroup.com

Ďalším hlavným rozdielom je počet rokov, ktoré študenti strávia na strednej škole. Kým v Amerike sú to vždy štyri roky, v Európe začínajú študenti strednú školu v 7. ročníku a končia v 12. ročníku. Na strednej škole strávia spolu šesť rokov a školská dochádzka je povinná len do 10. ročníka.

Dôraz na diverzitu

Univerzity v USA kladú veľký dôraz na diverzitu, čo znamená, že triedy tvoria študenti rôzneho veku, náboženstva a národnosti. To poskytuje stimulujúce a bohaté vzdelávacie prostredie, ktoré podporuje medzikultúrne porozumenie a vytváranie sietí.

Keďže americký vzdelávací systém sa zameriava na praktické učenie, ktoré podporuje tvorivé, nezávislé myslenie a diskusiu, je obľúbenou destináciou na štúdium. Hodiny na univerzite sú často kombináciou prednášok a cvičení.

Niektoré americké univerzity a školy ponúkajú štipendiá a ocenenia medzinárodným študentom, ktorí dosahujú výnimočné výsledky. Výška a typ ocenenia sa líši od jednej univerzity alebo vysokej školy k druhej. Je dôležité vedieť, že konkurencia o štipendiá je veľmi tvrdá.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: idp.com, lhslance.org. foto: britannica.com/vysokeskoly.sk
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies