MOSKVA – Pred pár dňami sa amerického prezidenta pýtali, prečo jeho ruský náprotivok nezmenil svoje správanie napriek mnohým sankciám Washingtonu. Biden odpovedal – pretože on je Vladimír Putin.
Švajčiarsko je neutrálna krajina, ktorá nie je členom vojenských aliancií, formálne tak ani nepristúpilo k sankciám EÚ na Rusko, aj keď zaviedlo svoje vlastné obmedzenia.
Prezidenti zmiernili svoju rétoriku
Rovnako ako dve predchádzajúce stretnutia medzi americkými a sovietskymi vodcami v Ženeve v rokoch 1955 a 1985, aj nasledujúce stretnutie môže slúžiť len v prospech diplomacie. V súčasnej situácii je to každopádne úspech.
Vzťahy medzi USA a Ruskom sú v posledných rokoch veľmi napäté, osobné stretnutie prezidentov by malo pomôcť zodpovedať aspoň niektoré otázky.
O „degradácii na najnižšom bode“ hovoril aj sám Vladimír Putin vo svojom prvom rozhovore s americkým novinárom NBC News, ktoré poskytol po dlhom čase.
Vysoko ocenil profesionalitu Bidena. Aj americký prezident uviedol, že považuje Putina za dôstojného rivala, bystrého a tvrdého. Obaja vodcovia o sebe hovorili s úctou.
Prečítajte si tiež: V Ženeve pred samitom Bidena s Putinom protestovali podporovatelia Navaľného
Dlhoočakávané stretnutie v Ženeve
Putin priletí do Ženevy okolo 13.30 hodiny moskovského času. Stretne sa s prezidentom Švajčiarska, potom podľa protokolu bude nasledovať spoločné fotenie.
Rokovania sa začnú v úzkom formáte a budú pokračovať v rozšírenom formáte, ako bude dlho trvať ich osobné stretnutie je len na nich dvoch. Každá strana usporiada svoju vlastnú tlačovú konferenciu.
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho americký náprotivok Anthony Blinken, ako aj prekladatelia, sa zúčastnia úzkoformátových rokovaní.
Následne sa spoločne stretnú s tlačovým tajomníkom prezidenta Dmitrija Peskova a náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl Valeryom Gerasimovom. Očakáva sa, že rokovania budú trvať päť hodín.
O čom plánujú diskutovať?
Medzi hlavné témy rozhovorov sú zaradené: strategická stabilita, bezpečnosť informácií, počítačová kriminalita, hospodárska spolupráca, klimatické zmeny, Arktída a boj proti koronavírusu.
Diskutovať budú aj o regionálnych problémoch ako je Blízky východ, Sýria, Líbya, iránsky jadrový program, riešenie situácie v Afganistane, na Kórejskom polostrove, v Náhornom Karabachu, Ukrajine a evidentne aj Bielorusko.
V ruskej delegácii sú aj osobitný prezidentský vyslanec pre sýrske osídlenie Alexander Lavrentev a zástupca vedúceho prezidentskej administratívy Dmitrij Kozak.
Okrem toho budú k okrúhlemu stolu prizvaní aj veľvyslanci Ruska Anatolij Antonov a USA John Sullivan. Obaja boli odvolaní z hlavných miest. Ale zo Švajčiarska sa môžu vrátiť priamo na veľvyslanectva.
Mohlo by vas zaujímať: Biden spája mosty, ktoré spálil Donald Trump. Americký prezident potvrdil oddanosť Spojených štátov Severoatlantickej aliancii
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies