Aktivisti v oblasti dobrých životných podmienok zvierat sú zdrvení po nájdení gravidnej veľryby, ktorá náhodne zjedla rybársku sieť a zahynula.
Ochrana veľrýb a delfínov ukázala znepokojujúci obraz veľryby a vysvetlila, ako malý kúsok siete zo znečisteného oceánu viedol k jej smrti. „Táto veľryba malá bola tehotná, keď zjedla kúsok vyradenej vlečnej siete, ktorý sa jej zachytil do úst,“ píšu ochranári.
Velryby nemajú zuby, namiesto toho im z hornej čeľuste visia rohovinové pláty. Tieto pláty fungujú ako velikánske filtre, ktoré oddeľujú malé živočíchy od morskej vody.
„Pretože sieť bola uviaznutá v jej pláte, čo veľryby používajú na odfiltrovanie potravy z vody, nedokázala sa už viac nakŕmiť a zomrela,“ dodali ochranári.
Organizácia Conservation si bola vedomá, že zverejňovanie takýchto obrázkov bude mať pravdepodobne vplyv na ich nasledovníkov, pripúšťa však, že je potrebné, aby ľudia pochopili veľký problém s odpadovými rybárskymi sieťami.
V Greenpeace podporili výzvu na akciu a dúfajú, že smrť veľryby odštartuje reťazovú reakciu. Na Twitteri napísali, že táto jedna veľryba je jedna z mnohých, ktoré uhynuli z rybárskej siete.
Veľryba
„Celosvetovo sa desaťtisíce veľrýb, delfínov a žralokov stretnú so svojím koncom, keď sa zamotajú do rybárskej výstroje. Rybárske spoločnosti musia urobiť viac pre to, aby ich chránili. A to tak pri rybolove, ako aj pri riadnej likvidácii svojich potrieb,“ uvádza sa v správe.
Začiatkom tohto roka sa ochrana veľrýb a delfínov pokúsila dosiahnuť, aby vlády a politici stanovili „jasné, ambiciózne, ročné ciele“, ktoré majú zabrániť uhinutiu morských živočíchov v dôsledku rybárskych sietí.
Keporkak
Cieľom kampane bolo tiež postupné vyradenie sietí, ktoré predstavujú najväčšie riziko pre morské cicavce. Organizácia Conservation uviedla, že táto otázka je prominentná vo Veľkej Británii a dodala, že keporkaky a vráskavce malé v škótskych vodách každoročne umierajú vo vysokom počte, rovnako ako delfíny v Biskajskom zálive a Keltskom mori. Informoval portál ledbible.com.
Delfín
„Delfíny, veľryby a sviňuchy sú dôležitou súčasťou nášho morského ekosystému, preto úzko spolupracujeme s rybármi pri znižovaní náhodných vedľajších úlovkov. Vyvíjame akčný plán vo Veľkej Británii, ktorý zverejníme neskôr v tomto roku. Tento plán načrtne opatrenia na riešenie problému týchto zvierat vo vodách Spojeného kráľovstva praktickým spôsobom a na základe rizika," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia.
Uvidíme ako to dopadne. Každopádne je smutné, že na to musí byť menená legislatíva. Možno by stačilo trocha ohľaduplnosti a zodpovednosti zo strany rybárov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies