TikTok čelí existenčnej hrozbe v USA po tom, čo prezident Joe Biden podpísal zákon vyžadujúci predaj čínskej spoločnosti ByteDance pred 19. januárom, inak bude aplikácia zakázaná. Zvolený prezident Donald Trump, ktorý v minulosti podporil zákaz TikToku, teraz bude musieť rozhodnúť, čo bude s populárnou platformou, ktorá čelí právnym a politickým výzvam.
Po tom, ako Donald Trump minulý týždeň zvíťazil v prezidentských voľbách v USA, výkonní riaditelia technologických spoločností vrátane Tima Cooka zo spoločnosti Apple, Marka Zuckerberga zo spoločnosti Meta a Jeffa Bezosa zo spoločnosti Amazon verejne pochválili zvoleného prezidenta.
Jedno meno nápadne chýbalo: CEO TikTok-u Shou Zi Chew. Jeho neprítomnosť bola pozoruhodná vzhľadom na to, že spomedzi všetkých špičkových technologických spoločností čelí TikTok bezprostrednej a existenčnej hrozbe zo strany americkej vlády. V apríli prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý vyžaduje, aby čínska spoločnosť ByteDance predala TikTok do 19. januára. Ak ByteDance túto požiadavku nesplní, spoločnosti poskytujúce hosting internetu a majitelia obchodov s aplikáciami, ako sú Apple a Google, budú mať zakázané podporovať TikTok, čím ho v USA fakticky zakážu.
Termín predaja - 19. január - je deň pred Trumpovou inauguráciou.
Trump, ktorý počas svojej predvolebnej kampane podpísal nariadenie o zákaze tejto aplikácie, sa zaviazal, že "zachráni TikTok", ale ani on, ani jeho prechodný tím nezverejnili ďalšie podrobnosti o tom, čo by to mohlo znamenať pre ByteDance.
Zvolený prezident má potenciálne niekoľko možností, hoci podľa právnych expertov by sám nemohol zrušiť zákon, ktorým sa zákaz presadzuje. Pôvodne bol v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu prijatý ako zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami riadenými zahraničnými protivníkmi, kratšia verzia zákazu však bola pripojená k senátnemu návrhu zákona, ktorým sa schvaľuje zahraničná pomoc Izraelu, Ukrajine a Taiwanu.
Krátko po jeho podpísaní spoločnosť ByteDance podala žalobu, v ktorej tvrdí, že zákaz porušuje slobodu prejavu 170 miliónov amerických používateľov aplikácie.
"Prvýkrát v histórii Kongres prijal zákon, ktorý podriaďuje jedinú pomenovanú platformu na vyjadrovanie prejavov trvalému celonárodnému zákazu a zakazuje každému Američanovi zúčastňovať sa na jedinečnej online komunite s viac ako miliardou ľudí na celom svete," uviedla spoločnosť v žalobe.
Očakáva sa, že ukončenie súdneho sporu potrvá roky a komplikuje ho aj skutočnosť, že zákaz by zahŕňal účasť spoločností Google a Apple, ktoré ponúkajú TikTok vo svojich obchodoch s aplikáciami, a spoločnosti Oracle, ktorá je hostiteľom aplikácie v USA.
Od júna, keď Trump založil svoje konto na TikTok, ho sleduje viac ako 14 miliónov ľudí. Vzhľadom na svoje schopnosti v oblasti sociálnych médií Trump možno nebude chcieť urobiť rozhodnutie, v dôsledku ktorého by stratil pozornosť verejnosti a vplyv, ktorý získal na TikToku, uviedol Le.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies