PARÍŽ - Mnohé z údolí na Marse mohli vzniknúť činnosťou ľadovcov, nie riek. Naznačuje to nová štúdia publikovaná v časopise Nature Geoscience, o ktorej v pondelok napísala agentúra AFP.
Dosiaľ dominantná teória uvádza, že Mars mal kedysi teplé podnebie s tečúcou vodou, ktorá vytvarovala jeho povrch.
Výskumníci z Kanady a Spojených štátov sa v štúdii zamerali na 10.000 údolí na Marse, ktoré porovnali s ľadovcovými údoliami na Zemi.
"Posledných 40 rokov, odkedy sme objavili údolia na Marse, sme si mysleli, že nimi tiekli rieky, ktoré ich vytvarovali," uviedla jedna z autoriek štúdie Anna Grauová Galofreová v stanovisku, ktoré zverejnila Univerzita v Britskej Kolumbii.
Nouvel épisode dans la fascinante saga martienne : les réseaux de vallées de la planète rouge ont pu être façonnées par des glaciers, selon une étude publiée lundi dans Nature Geoscience, suggérant qu’il y faisait alors plus froid qu’imaginé jusqu’ici. https://t.co/OdhvajbvOD
— Marc St-Cyr (@montreal110) August 3, 2020
Podľa vedcov jednotlivé údolia vykazujú rozdiely, na základe ktorých dospeli k názoru, že vznikli viacerými procesmi. Niektoré sú staré až 3,8 miliardy rokov.
Su Venere vulcani ancora attivi - https://t.co/N2w8U7XTe4
— csu-sicilia (@CsuSicilia) July 21, 2020
La mappa in 3D aiuta a svelare i segreti del suo cuore agitato
Venere ha il cuore agitato: è un pianeta con vulcani ancora attivi. È quanto emerge dallo studio pubblicato sulla rivista Nature Geoscience dal ... pic.twitter.com/VjBkXknF1P
"Zistenia dokazujú, že iba časť údolí nesie typické známky vodnej erózie, čo je v rozpore s konvenčným pohľadom," uviedol ďalší z autorov Mark Jellinek.
Zistenia zároveň ukazujú, že podnebie na Marse bolo v dávnej minulosti omnoho chladnejšie, než sme si mysleli.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies