UNESCO, organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru, udelila „dočasnú zvýšenú ochranu“ dvom významným kultúrnym pamiatkam na Ukrajine: Literárnemu múzeu v Odese a pamätníku Babyn Jar v Kyjeve. Tento krok prichádza v čase blížiaceho sa tretieho výročia ruskej vojny na Ukrajine, ktorá spôsobila rozsiahle škody na ukrajinskom kultúrnom dedičstve.
Pamätník Babyn Jar
Babyn Jar pripomína obete nacistického masakru z roku 1941, pri ktorom zahynulo viac ako 33 000 Židov, Rómov a sovietskych zajatcov. V roku 2022 bol pamätník ohrozený, keď ruská raketa zasiahla blízke okolie a zabila päť ľudí. Samotný pamätník holokaustu zostal nepoškodený, no poškodenie utrpela budova určená pre nové múzeum.
Literárne múzeum v Odese
Literárne múzeum sa venuje literárnej histórii Odesy a významným autorom, ako
sú Izák Babel, Anna Achmatovová a Valentin Katajev. Jeho zbierka zahŕňa
rukopisy, knihy a osobné predmety, ktoré sú cennými artefaktmi ukrajinskej
kultúrnej identity.
Štatút zvýšenej ochrany UNESCO zakazuje akékoľvek využívanie týchto miest na vojenské účely alebo ich priame útoky. Porušenie tejto ochrany by podľa organizácie predstavovalo závažné porušenie medzinárodného práva a mohlo by viesť k medzinárodnému stíhaniu.
Od začiatku konfliktu bolo na Ukrajine poškodených viac ako 340 kultúrnych pamiatok, vrátane 31 múzeí. UNESCO už vyčlenilo vyše 10 miliónov dolárov na
obnovu a ochranu týchto lokalít. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová
zdôraznila význam medzinárodnej spolupráce na ochranu kultúrneho dedičstva v
čase vojny.
Tento krok je silným posolstvom o dôležitosti ochrany kultúrnych hodnôt aj počas ozbrojených konfliktov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies