Pokles cien ropy pred zasadnutím Federálneho rezervného systému a hrozbami nových sankcií

NETKY.SK • 16 December 2024, 14:53 • 2 min
Pokles cien ropy pred zasadnutím Federálneho rezervného systému a hrozbami nových sankcií

Ceny ropy zaznamenali pokles po nedávnom raste na niekoľkotýždňové maximá. Dôvodom boli najmä výbery ziskov zo strany obchodníkov a očakávanie zasadnutia Federálneho rezervného systému (Fed), ktoré má priniesť jasnejší pohľad na budúci vývoj úrokových sadzieb.

slovakia

left justify in out

Vývoj na trhoch s ropou

Futures na ropu Brent sa znížil o 29 centov (0,4 %) na 74,20 USD za barel. Podobný pokles zaznamenala aj americká ropa West Texas Intermediate (WTI), ktorá zlacnela o 36 centov (0,5 %) na 70,93 USD za barel. Tento pokles nasledoval po piatkovej seanse, kedy sa ceny vyšplhali na najvyššie hodnoty za posledné týždne.

Tony Sycamore, analytik z trhu IG, uviedol, že nedávne prudké nárasty cien, podporené 6 % rastom v priebehu minulého týždňa, vyvolali prirodzené vyberanie ziskov. „Mnoho bánk a fondov uzavrelo svoje obchodné pozície pred sviatkami, čo prispelo k zníženému apetítu po ďalších investíciách,“ poznamenal.

Obrazok
Zdroj: brecorder.com

Faktory ovplyvňujúce ceny ropy

Ceny ropy podporili nové sankcie Európskej únie na ruskú ropu a očakávania, že USA sprísnia opatrenia voči Iránu. Americká ministerka financií Janet Yellenová naznačila, že nové sankcie by mohli zasiahnuť „tmavú flotilu“ tankerov a dokonca čínske banky, čím by sa znížili príjmy Ruska z ropy.

Sankcie už spôsobili nárast cien iránskej ropy predávanej Číne na rekordné úrovne. Očakáva sa, že nová administratíva v USA zvýši tlak na iránsky export, čo by mohlo ešte viac destabilizovať trh s ropou.

Vplyv menovej politiky

Okrem geopolitických faktorov hrá dôležitú úlohu aj menová politika. Očakáva sa, že Fed na svojom decembrovom zasadnutí zníži úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu. Nižšie sadzby by mohli podporiť ekonomický rast a zvýšiť dopyt po rope.

Minulotýždňové znižovanie úrokových sadzieb v Kanade, Európe a Švajčiarsku už poskytlo pozitívny impulz na trhoch. Analytici však upozorňujú, že dlhodobé faktory, ako predpokladaná dostatočná ponuka ropy v roku 2025 alebo pokles dopytu v Číne, môžu naďalej brzdiť rast cien.

Obrazok
Zdroj: arabnews.com

Ekonomické výzvy v Číne

Čínske ekonomické údaje ukazujú zmiešaný obraz. Priemyselná produkcia v novembri zrýchlila, avšak maloobchodné tržby zaostali za očakávaniami. Očakáva sa, že Peking zvýši fiškálne stimuly na podporu spotreby, najmä v kontexte možného zavedenia ďalších amerických ciel.

Fiškálne stimuly budú v roku 2025 kľúčové, pričom sa očakáva zameranie na podporu spotreby,“ uviedli analytici Goldman Sachs.

Aj keď geopolitické napätie a menová politika naďalej ovplyvňujú ceny ropy, trh zostáva pod tlakom dlhodobých prognóz o dostatočnej ponuke a spomaľovaní dopytu v kľúčových ekonomikách, akou je Čína. Vývoj v nasledujúcich týždňoch bude do veľkej miery závisieť od rozhodnutí Fedu a ďalších geopolitických udalostí.


Zdroj textu: euronews.com, yahoo.com, Foto: reuters.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies