V roku 2015 založili v čínskom meste Wu-chan biologické laboratórium, ktorého cieľom bolo pripraviť sa na budúce možné epidémie. Zahraniční vedci Čínu varovali, že života nebezpečné vírusy, ktoré v laboratóriu skúmajú, môžu ľahko uniknúť. Patrí medzi ne aj koronavírus, ktorí sa prvý krát objavil práve v meste Wu-chan?
Národné laboratórium biologickej bezpečnosti
V Číne je jediné laboratórium, ktoré je prispôsobené na výskum patogénov spôsobujúcich života nebezpečné infekcie. Vedci tu skúmajú patogény ako napríklad SARS, ktorým sa v roku 2003 nakazilo niekoľko tisíc čínskych obyvateľov, z ktorých takmer 800 patogénu podľahlo. Národné laboratórium biologickej bezpečnosti (úroveň 4) je situované v meste Wu-chan, v ktorom sa prvý krát objavil aj nový koronavírus. Zatiaľ sa nepotvrdilo, že laboratórium má nejakú súvislosť s ohniskom koronavírusu, no mnohí sú presvedčení, že to tak je.
Čínski lekári
Prvé snímky vírusu
Wu-chanský koronavírus, odborným názvom 2019-nCoV, je podobný stredovýchodnému respiračnému syndrómu (MERS-CoV) a tiež aj závažnému akútnemu respiračnému syndrómom (SARS-CoV). Doteraz sa rozšíril do Vietnamu, Thajska, Japonska, Singapuru, Južnej Kórey, Taiwanu, Hongkongu a Spojených štátov amerických. Vedci uverejnili prvé oficiálne snímky, ktoré zobrazujú vírus.
Koronavírus z mesta Wuhan
Využitie 5G technológie
Čína používa technológiu 5G na boj proti koronavírusu. Telekomunikačný operátor China Mobile v piatok uviedol, že za tri dni zriadi sieť 5G v nemocničnom komplexe Wu-chan. Vysokorýchlostná sieť umožní používanie videozariadení s vysokým rozlíšením, vďaka čomu budú môcť vedci a lekári využívať telemedicínu, tj. poskytovať pomoc pacientom skrz telefóny, počítače, tablety a pod.
Viac o víruse sa dozviete v článku "V Číne je kvôli novému vírusu izolovaných už 20 miliónov ľudí" alebo poh hashtagom #virus #cina
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies