Románový epos Na smrť, jedného z najúspešnejších slovenských spisovateľov Jozefa Kariku, sa dočkal divadelného spracovania! České Divadlo D21 prinieslo vo svetovej premiére nekompromisnú reflexiu násilia a zhubného fanatizmu, ktoré sú dnes až desivo aktuálne.
O historickom románe Na smrť I+II sa hovorí ako o rozsahom a dejovým oblúkom najväčšom slovenskom porevolučnom románe. Román, ktorý vyšiel vo vydavateľstve IKAR, patrí k vrcholu diela úspešného bestsellerového autora Jozefa Kariku. Hoci na Slovensku je Karika skôr vnímaný ako autor mysterióznych trilerov a historických krimirománov z 90-tych rokov, česká čitateľská obec, ako aj literárna kritika, ho vníma oveľa komplexnejšie a hlbšie dokáže vnímať jeho literárne kvality, ako aj obrovský rozprávačský talent a schopnosť vykreslenia historického kontextu.
„Neveril som, že je možné previesť celý môj román Na smrť na divadelné javisko. Ale pražské Divadlo D21 to dokázalo. Skvelý scenár, herecké výkony, hudba, svetelné efekty, kostýmy a nesmierna dávka kreativity. Emocionálny dopad a finálna katarzia ma rozsekali tak, ak nie viac, ako keď som román písal. Za mňa ako autora knižnej predlohy obrovská vďaka. Za vytvorenie tohto diela. Odporúčam každému,“ nešetril chválou úspešný spisovateľ Jozef Karika.
Jozef Karika vo svojom rozsiahlom opuse vynaliezavo prepája svet americkej mafie s hrôzami nacizmu. Detailne približuje vojnu mafiánskych rodín v Amerike, ako aj vzostup nacizmu v Nemecku, Noc dlhých nožov, Krištáľovú noc, nacistické programy eutanázie, vyhladzovacie operácie na východnom fronte, holokaust a fungovanie nacistických koncentračných táborov, predovšetkým Osvienčimu. Román Na smrť sa odohráva v rokoch 1928 – 1945 v Československu, Nemecku, Spojených štátoch, Poľsku, na Ukrajine a v Pobaltí, a vrcholí v dobe Slovenského národného povstania. Na smrť je pôsobivou a desivou pripomienkou toho, ako málo stačí k tomu, aby z nás spadli civilizačné zábrany a stali sme sa krutými, bezcitnými monštrami. Práve táto pripomienka je dôvodom, prečo v súčasnosti Karikov román nestráca na svojej aktuálnosti a výpovednej hodnote. Hoci sa príbeh odohráva na pozadí veľkých historických udalostí, prináša množstvo paralel s dnešnou spoločnosťou.
„Práve preto sa pre tvorcov divadelnej adaptácie stala zásadná problematika radikalizácie, jej vzniku a podôb,“ uvádza sa vo vyjadrení dramaturgičky inscenácie Anny Smrčkovej.
Na smrť bola prvou premiérou novej sezóny v Divadle D21. Ide o vôbec prvú dramatizáciu tohto diela, a teda aj o svetovú premiéru pod taktovkou režiséra Adama Steinbauera. V divadle D21 hosťoval po prvýkrát a do svojho tvorivého tímu prizval aj dramaturgičku Annu Smrčkovú, scénografku a kostýmovú výtvarníčku Karolínu Srpkovú a hudobníkov Martina Konvičku a Davida Herziga.
„Autor vytvoril na základe detailnej historickej rešerše neobyčajne pozoruhodný román. Osudy dvoch hlavných hrdinov sa odohrávajú na pozadí reálnych hrôz v priebehu zásadných sedemnástich rokov prvej polovice 20. storočia. Brutalita histórie je prerozprávaná prostredníctvom unikátneho žánrového mixu, ktorý bol východiskom pri vzniku dramatizácie, a ktorý je tiež naším základným inscenačným prostriedkom,“ dodáva Anna Smrčková.
Podľa slov režiséra Adama Steinbauera je román Na smrť jedným z najsilnejších komentárov k stupňujúcej sa fašizácii spoločnosti
„Naša interpretácia sa opiera o aktuálne spoločenské rozpory a rozbroje, ktoré vedú k rôznym formám radikalizácie. Pri tvorbe dramatizácie som sa nechal inspirovať reálnymi rozhovormi, článkami dezinformačných webov a statusmi na sociálnych sieťach. Ústrednou pre mňa zostáva otázka, kde sa v ľuďoch berie túžba po násilí. Obaja hlavní protagonisti mu totiž v rôznych geopolitických kontextoch prepadajú, každý z nich sa k nemu však postaví úplne inak. Zatiaľ čo jeden si uvedomuje jeho zvrátenosť a snaží sa z krvavého kruhu vystúpiť, druhý sa na násilí stáva v podstate závislým. Bez radikálnej ideológie, rozleptávajúcej spoločnosť ako mor, by k tomu však nikdy neprišlo,“ konštatuje režisér Adam Steinbauer.
Jozef Karika patrí k najčítanejším slovenským prozaikom a úspešným stredoeurópskym autorom. Doteraz publikoval 21 kníh, ktoré okrem slovenčiny vyšli aj v češtine, poľštine, angličtine, maďarčine a macedónčine. Predalo sa viac než 550 000 výtlačkov jeho kníh. Je držiteľom šiestich Platinových kníh, desiatich Zlatých kníh, dvoch Zlatých pier od literárnej kritiky, Ceny čitateľov Anasoft litera, Ceny Literárneho fondu a ďalších ocenení. Jeho román Trhlina sa stal najúspešnejším slovenským románom posledných dekád. Romány Na smrť a Čierny rok sú rozsahom a rozpätím dejového oblúka najväčšie slovenské beletristické diela za polstoročie, zaraďujú sa medzi tri najrozsiahlejšie romány v slovenskej literatúre. Šesťdielny románový cyklus Čierny kruh je najväčšou viacgeneračnou ságou napísanou v slovenčine. Preklady jeho kníh sa stali bestsellermi aj v Česku, Poľsku a Maďarsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies