BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje, že hoci riziko prenosu vtáčej chrípky na širokú verejnosť zostáva nízke, zvýšenú pozornosť by mali venovať bezpečnostným opatreniam najmä farmári, veterinári a osoby prichádzajúce do kontaktu s hydinou. Dodržiavanie správnych hygienických postupov pri manipulácii s mäsom a vajcami, ako aj ostražitosť pri náleze uhynutého vtáctva pomáhajú znížiť riziko prenosu ochorenia na človeka.
Riziko prenosu vtáčej chrípky na širokú verejnosť je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nízke, hoci zvýšenú opatrnosť by mali zachovávať farmári, veterinári a pracovníci zapojení do likvidácie infikovaného vtáctva.
Chrípka sa môže na človeka preniesť pri blízkom kontakte s infikovanými vtákmi, ich výlučkami alebo krvou, prípadne prostredníctvom kontaminovaných povrchov. Ochorenie sa prejavuje príznakmi typickými pre chrípku, ako sú horúčka a kašeľ, a môže rýchlo prejsť do závažného stavu, ktorý vyžaduje lekársku starostlivosť.
ÚVZ upozorňuje na dôležitosť správnej tepelnej úpravy jedál z hydiny. Vajíčka by sa mali variť minimálne šesť minút a hydinové mäso dosiahnuť teplotu aspoň 70 stupňov Celzia, čím sa vírus bezpečne zničí.
Konzumácia surovej alebo nedostatočne tepelne upravenej hydiny a vajec sa neodporúča. Pri manipulácii s mäsom je nutné dôkladné umývanie rúk a oddelené spracovávanie surovín od hotových pokrmov, aby sa predišlo možnej kontaminácii.
V prípade nálezu uhynutého vtáctva ÚVZ varuje pred priamym kontaktom s uhynutými zvieratami a predmetmi v ich blízkosti. Ak sa nájde uhynuté vtáctvo, občania by mali kontaktovať Štátnu ochranu prírody alebo tiesňovú linku 112.
Dôležité je sledovať zdravotný stav osôb, ktoré mohli prísť do styku s nakazeným vtáctvom – ak sa objavia príznaky chrípky, je potrebné neodkladne vyhľadať lekára.
ÚVZ neodporúča kúpanie v prírodných vodných plochách, kde sa zhromažďuje divé vtáctvo, najmä ak sa v okolí našli uhynuté vtáky. Ak by sa u domácej hydiny objavilo nezvyčajné správanie, majitelia by mali kontaktovať Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR.
Dôsledná hygiena a obozretnosť pomôžu znížiť riziko šírenia vtáčej chrípky a ochránia zdravie verejnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies