N’DJAMENA - Pri vojenskej operácii v Čade proti povstaleckej skupine Boko Haram prišlo o život 15 čadských vojakov a 32 ďalších bolo zranených. Armáda zároveň zabila 96 militantov a zhabala zbrane a vybavenie. Vojenské akcie pokračujú s cieľom eliminovať zvyšné sily Boko Haram v regióne Čadského jazera.
Pri sobotňajších zrážkach medzi armádou a povstaleckou skupinou Boko Haram bolo zabitých najmenej 15 čadských vojakov a 32 ďalších bolo zranených, uviedol hovorca armády a dodal, že zabitých bolo aj 96 členov Boko Haram.
Generál Issakh Acheikh v nedeľu neuviedol, kde sa operácia uskutočnila, ani neposkytol žiadne podrobnosti o okolnostiach. V štátnej televízii uviedol, že armáda tiež zranila 11 členov Boko Haram a zhabala zbrane a vybavenie.
"Armáda ubezpečuje obyvateľstvo, že situácia je pod kontrolou a že v rámci operácie Haskanite pokračujú akcie na vypátranie zvyšných prvkov," uviedol Acheikh, pričom mal na mysli vojenskú operáciu, ktorej cieľom je vytlačiť militantov Boko Haram od Čadského jazera.
Región Čadského jazera bol tento rok sužovaný častými útokmi povstalcov vrátane Boko Haram a Islamského štátu v západnej Afrike. Oživili sa tak obavy z násilia po období pokoja, ktoré nastalo po úspešnej operácii čadskej armády na zničenie základní extrémistických skupín, ktorá sa začala v roku 2020.
Minulý mesiac bolo počas útoku na vojenskú základňu zabitých 40 vojakov, čo prezidenta Mahamata Debyho Itna prinútilo začať operáciu na vytlačenie bojovníkov Boko Haram z Čadského jazera. V marci pri útoku, z ktorého vláda obvinila Boko Haram, zahynulo sedem vojakov.
Boko Haram, ktorá pred viac ako desiatimi rokmi začala povstanie proti západnému vzdelávaniu, sa snaží na severovýchode Nigérie zaviesť islamské právo. Povstanie sa rozšírilo do západoafrických susedných krajín vrátane Kamerunu, Nigeru a Čadu.
Čad je dôležitým spojencom francúzskych a amerických síl, ktoré sa snažia pomôcť v boji proti 12 rokov trvajúcemu povstaniu džihádistov v západoafrickom regióne Sahel.
Vojenské junty, ktoré sa v posledných rokoch chopili moci v Mali, Burkine Faso a Nigeri - ktorých spoločné hranice sa stali epicentrami džihádistického násilia - sa odvrátili od Západu v prospech ruskej podpory.
Čad, krajina s takmer 18 miliónmi obyvateľov, sa pred a po kontroverzných prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Deby Itno, zmieta v politických nepokojoch. Ten viedol krajinu ako dočasný prezident počas obdobia vojenskej vlády, ktorá nasledovala po smrti jeho otca v roku 2021.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies