KOŠICE – Štyri mláďatá tučniakov jednopásych sa v uplynulých dňoch vyliahli v košickej zoologickej záhrade.
O tom za zoo informovala Eva Malešová s tým, že tieto nelietavé vtáky pochádzajúce z Južnej Ameriky chovajú ako jediná zoo na Slovensku.
Štyri páry rodičov
„Na svet ich priviedli štyri osvedčené páry, dva z nich tu odchovanej druhej generácie,“ uviedla v súvislosti s novými prírastkami. Košická zoo chová tučniaky dvanásty rok, od roku 2010 odchovali 40 mláďat.
Takmer polovica sa stala základom chovu tučniakov v iných zoologických záhradách. Pred tromi rokmi skončili štyri jedince v poľskej zoo Krakow a ďalších 11 pred niekoľkými mesiacmi odcestovalo do Chorzówa pri Katoviciach.
„V súčasnosti tvorí košický kŕdeľ tučniakov 18 jedincov, v ktorých sedem je z vlaňajšieho chovu a tri tučniaky, ktoré prišli na osvieženie krvi v máji z francúzskej zoo Beauval,“ dodala s tým, že medzi návštevníkmi sú tučniaky mimoriadne obľúbené.
Tučniaky jednopáse sú podľa nej pozoruhodné svojím spôsobom plávania. Pod vodou mávajú krídlami, čo pripomína lietanie. Patria k zraniteľným druhom, vo svete sú zaradené do tretieho stupňa ohrozenia. Podľa Malešovej ich počet klesá najmä pre rybolov, klimatické zmeny i masívnu ťažbu guana – trusu, ktoré sa používa ako hnojivo.
Záchranný program
Zoo Košice patrí v rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad k úspešným chovateľom, od polovice roka 2018 koordinuje chov tučniakov jednopásych v ľudskej opatere v Európskej asociácii zoologických záhrad a akvárií – koordinátorom sa stal hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.
„Základ záchranného programu vychádza z plemennej knihy, ktorá eviduje 2500 jedincov vo vyše 100 inštitúciách hlavne z Európy. Medzi členmi sú však aj inštitúcie z Ruska, Izraela, Singapuru a Spojené arabské emiráty. Veľmi dôležitá je aktualizácia plemennej knihy. Hlavným poslaním je koordinácia chovu tučniakov v zoologických záhradách a kvôli diverzite génov je to vytváranie odporúčaní na presuny,“ povedal.
Dodal, že súčasťou tejto práce je aj poradenská činnosť pre nových chovateľov, aktualizácia plemennej knihy a podpora projektov in situ - projektov na záchranu tučniakov v mieste ich prirodzeného výskytu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies