RÍM – Mario dlhé roky bojoval, aby lekári mohli ukončiť jeho trápenie. Muž pripútaný na lôžko sa konečne dočkal.
Prvú asistovanú samovraždu v Taliansku podstúpil iba 40-ročný kamionista Mario, ktorý mal ochrnuté celé telo. Ako informoval denník Nový Čas, muž v najlepších rokoch prišiel o cit v dolných končatinách a trupe pri autonehode, ktorá ho pripútala na lôžko. Od incidentu prešlo už deväť rokov. Mariove ťažké telesné postihnutie si vyžadovalo 24-hodinovú starostlivosť.
Dlhé roky pritom viedol kampaň, aby mu lekári pomohli dôstojne ukončiť jeho život, čo sa nakoniec podarilo. Etická komisia v Taliansku po prvýkrát odobrila takýto zákrok po tom, ako dôkladne posúdila závery lekárov. V boji za asistovanú samovraždu mu pritom pomáhalo množstvo aktivistov a Asociácia Lucu Coscioniho.
"Je hrozné, že to trvalo tak dlho, ale napokon etická komisia po prvý raz v Taliansku potvrdila chorému človeku splnenie podmienok na asistovanú samovraždu," skonštatovala tajomníčka združenia Filomena Gallová.
V Taliansku pritom hrozia osobám, ktoré pomôžu ľuďom ukončiť svoje životy, prísne tresty. Vo väzení sa môžu ocitnúť na dlhých 12 rokov. Ako pripomína denník, od roku 2019 ústavný súd v tejto otázke predsa len o niečo poľavil. Asistovanú samovraždu môžu podstúpiť iba pacienti s nevyliečiteľným ochorením, pre ktorých je zostať nažive obrovským utrpením.
Podmienkou je, že takýto pacienti musia vedieť sami slobodne a vedome rozhodnúť, a poskytnúť súhlas. To je však v mnohých prípadoch nemožné. Niektorí z nich sú totiž dlhodobo v umelom spánku a pri živote ich udržiavajú iba prístroje.
Pred dvoma rokmi, kedy ústavný súd schválil za daných podmienok asistované samovraždy, zároveň vyzval parlament, aby sa zaoberal prípravou novej legislatívy. Do dnešného dňa sa ale zákonodarcovia v tejto otázke nikam nepohli. Budúci rok by sa v Taliansku malo konať referendum, v ktorom by o ukončení trápenia pacientov rozhodli samotní občania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies