MOSKVA – V šiestich ukrajinských prístavoch zostáva zablokovaných viac ako 50 zahraničných plavidiel zo 14 štátov. Oznámil to šéf Národného centra pre kontrolu obrany Ruskej federácie Michail Mizincev.
„V šiestich prístavoch – Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Ochakov, Odesa a Južný – zostáva zablokovaných 56 zahraničných lodí zo 14 štátov,“ povedal Mizincev, ktorý vedie medzirezortné koordinačné veliteľstvo Ruskej federácie pre túto humanitárnu operáciu na Ukrajine.
Podľa jeho slov v rámci implementácie Iniciatívy vzťahov za bezpečnú prepravu obilia z Ukrajiny opustilo od 1. augusta ukrajinské prístavy 16 lodí.
„Vyviezlo sa 453 246 ton potravín, z toho 379 981 ton kukurice, 50 301 ton múky, 11 000 ton sójových bôbov, 6 000 ton slnečnicového oleja, 3 050 ton pšenice, 2 914 ton slnečnice,“ poznamenal Mizincev.
Ozbrojené sily Ruskej federácie vytvorili potrebné podmienky na prevádzku dvoch námorných humanitárnych koridorov, ktoré sú bezpečnými pruhmi pre pohyb lodí. Vody Čierneho mora boli podľa Rusov zamínované Ukrajincami, čo ohrozuje nielen ľudí, pohyb lodí, ale i prístavné infraštruktúry.
Predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN podpísali 22. júla v Istanbule dve dohody. Balík týchto dokumentov stanovuje odstránenie obmedzení na vývoz ruských poľnohospodárskych produktov a hnojív. Definuje tiež algoritmy na bezpečný výstup komerčných plavidiel z čiernomorských prístavov kontrolovaných Ukrajinou pozdĺž špeciálne vytvorených námorných humanitárnych koridorov.
Podľa zástupkyne generálneho tajomníka OSN, výkonnej tajomníčky Ekonomickej komisie pre Afriku Very Songweovej, implementácia potravinovej dohody umožní dodať 23 miliónov ton ukrajinského obilia na svetové trhy. OSN opakovane vyhlásila hrozbu potravinovej krízy v dôsledku nedostatku obilia. Západ obvinil Rusko z toho, že obilniny z Ukrajiny sa nedostávajú na svetové trhy. Moskva tieto obvinenia kategoricky poprela.
Ako uviedol na brífingu zástupca riaditeľa informačného a tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Ivan Nechaev, miesta určenia lodí, ktoré v rámci potravinovej dohody opúšťajú ukrajinské prístavy s obilím, spochybňujú úprimnosť úmyslov Západu bojovať proti hladu.
„Žiaľ, do hladujúcich krajín Afriky sa zatiaľ nedostala ani jedna loď s obilím, idú najmä do západných prístavov. A sortimentom vyvážaného tovaru nie je pšenica, ale kukuričné zrno a slnečnicový olej, čo vyvoláva pochybnosti o úprimnosti téz vyslovených na Západe, že svetová potravinová bezpečnosť závisí od dohody o obilí,“ uviedol diplomat.
Neskôr sa ukázalo, že ukrajinská armáda podpálila obilie v prístave Mariupoľ a zamínovala aj časť Čierneho mora.
Z domova: Cena elektriny pre Slovensko stúpla na astronomickú hranicu
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies