BRATISLAVA – Zem sa neustále otepľuje. Bohužiaľ musíme skonštatovať, že je to naozaj tak. Ľudské telo si to možno ani neuvedomuje, pretože zvýšenie teploty o 2 stupne považujú viacerí za zanedbateľné. No vysvetlite to prírode, vďaka ktorej tu sme, a ktorá týmto stavom trpí.
Globálne otepľovanie je problém celého ľudstva. Medzinárodné zmluvy, ktoré sa touto problematikou zaoberajú neprinášajú dostatočný efekt, alebo ich jednoducho niektoré štáty ani nedodržujú. Príkladom by mohla byť Parížska dohoda, od ktorej odstúpilo USA.
Je to dohoda, ktorá má obmedziť emisie skleníkových plynov do roku 2020. malo by sa to dosiahnuť tak, že teplota Zeme by sa mala pohybovať na hranici okolo 1,5 °C. Prečo s tým má ale USA taký problém?
Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že pre USA by to bolo finančne veľmi náročné, keby dodatky v zmluve plnili. Zvýhodňovalo by to iné krajiny v rámci ťažby uhlia, najmä Čínu. Jedna z najväčších krajín sveta tak od zmluvy odstúpila.
Politika teda veľmi nepomáha. Presne toto si pomyslela aj skupina vedcov z Harvardu, ktorí prišli s geniálnym nápadom. Slnečné lúče predsa našu planétu neustále zohrievajú. No vypočítali, že ak sa nám podarí Zem trochu zatemniť, slnečné lúče sa až k nám nedostanú a planéta sa ochladí.
Nejednalo by sa však o nejakú formu štítu. Podľa nich stačí do vzduchu vypustiť aerosól, ktorý by prenikol až do stratosféry. Aerosóly sú totiž plyny, ktoré sú tvorené miliardami malých kvapiek vody. Tie by sa postarali o to, aby sa slnečné lúče nedostali až na zemský povrch. Plyn by teda fungoval ako ochranný štít pred Slnkom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies