Vedci zrekonštruovali tvár ženy zo 17. storočia, ktorú pochovali ako upírku

NETKY.SK • 9 November 2024, 11:23 • 2 min
Vedci zrekonštruovali tvár ženy zo 17. storočia, ktorú pochovali ako upírku

VARŠAVA - Vedci zrekonštruovali tvár ženy pochovanej v 17. storočí, ktorá bola považovaná za upírku. Nález v poľskej obci Pień odhalil šokujúce detaily, ako kosák pripevnený nad jej krkom, aby zabránil jej „oživeniu“. Rekonštrukcia pomocou 3D tlače a plastelíny priniesla nový pohľad na jej vzhľad a ukázala ju ako obyčajnú mladú ženu trpiacu zdravotnými problémami.

slovakia

left justify in out

Vedci zrekonštruovali tvár ženy pochovanej pred viac než 400 rokmi, ktorá bola v minulosti považovaná za upírku. Ostatky tejto ženy, ktorú miestni nazývali Zosia, sa našli v hrobe v obci Pień v Poľsku v októbri 2022.

Prekvapivým nálezom bolo to, že ženu pochovali s podivnými predmetmi, ktoré naznačovali, že mohla byť považovaná za nebezpečnú, alebo dokonca za upírku.

Podľa archeológov z Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni bola Zosia pochovaná s neobvyklými artefaktmi, vrátane zámku pripevneného na jej palci pravej nohy a kosáka upevneného nad krkom.

Tento kosák mal zabrániť jej v oživení, pretože ak by sa pokúsila posadiť alebo vstať z hrobu, kosák by jej okamžite odrezal hlavu. Tento typ pohrebu bol v minulosti bežný v prípade ľudí, ktorí boli považovaní za nadprirodzené bytosti, ako sú upíri.

Ďalšie vyšetrenia ukázali, že Zosia zomrela vo veku medzi 18 až 20 rokmi. Trpela ochorením, ktoré spôsobovalo omdlievanie, silné bolesti hlavy a pravdepodobne aj duševné problémy. Archeológovia sa domnievajú, že práve tieto zdravotné problémy mohli spôsobiť, že miestni ju považovali za niečo nadprirodzené.

Na rekonštrukcii jej tváre sa podieľali odborníci, ktorí využili moderné technológie, ako je 3D tlač a plastelína. Najprv vytvorili 3D model jej lebky, na ktorý potom nanášali vrstvy plastelíny, aby vytvorili realistický obraz jej tváre. Pri práci zohľadnili štruktúru kostí, ako aj informácie o jej veku, pohlaví, etnicite a predpokladanej výške.

"Je to určite istý druh irónie. Tí, ktorí ju pochovávali, urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby zabránili jej ožitiu. My sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme ju znovu oživili,“ povedal archeológ Oscar Nilsson, ktorý sa podieľal na rekonštrukcii. "Náš cieľ je ukázať ju ako človeka, ktorým bola, a nie ako príšeru, ktorú pochovali,“ dodal.

Výsledky rekonštrukcie dávajú Zosii nový, ľudskejší obraz. Tento projekt ukazuje, ako historické predpoklady a poverčivosť ovplyvňovali životy ľudí v minulosti, a zároveň zdôrazňuje snahu vedcov pripomenúť Zosii jej ľudskú podstatu.


Zdroj: Univerzita Mikuláša Kopernika v Toruni, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies