V laboratóriu na Cambdidge sa vedcom podaril veľký pokrok, vytvorili "minimozgy".
Vedúcou pozoruhodného výskumu je Madeline Lancasterová, ktorá je výsledkami práce jej tímu doslova uchvátená. Pomocou ľudských kmeňových buniek sa im totiž novou metódou podarilo vytvoriť pokročilejší vývoj mozgových organoidov. To sa doposiaľ v rámci žiadneho experimentu nepodarilo. A nielen to. Tieto zhluky buniek o veľkosti približne šošovice sa dokázali spojiť s miechou a svalmi, ba čo viac, ovládali ich.
Miecha a rovnako tak svaly pochádzali od myší. Mozgové organoidy ich samovoľne „ovládli“ a podnietili ich ku sťahom. Napriek tomu, že pre laika takýto objav nemusí predstavovať nič prevratné, v skutočnosti je to pre vedu veľký krok vpred.
Tieto minimozgy zdieľajú mnohé podobnosti s usporiadaním neurónov v mozgu ľudských plodov vo veku 12-16 týždňov. Práve preto by sa v budúcnosti tento laboratórne vytvorený „systém“ mohol významným spôsobom podieľať na bádaní v oblasti mnohých nervových a motorických ochorení, o ktorých odborníci doposiaľ nemajú dostatočné informácie.
Vďaka týmto minimozgom by sa tak medicína mohla posunúť smerom k riešeniu doteraz neliečiteľných ochorení nervového systému.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies