CREMONA - Z umelo oplodnených vajíčok dvoch posledných žijúcich samíc nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni) vznikli dve embryá.
Vedci v Taliansku nedávno oplodnili vajíčka, ktoré odobrali 22. augusta samiciam Najin a Fatu žijúcim v kenskej rezervácii Ol Pejeta.
Z celkovo desiatich odobratých vajíčok však oplodnili zmrazenými spermiami už uhynutých samcov Suniho a Sauta len sedem. Embryá, ktoré vznikli z vajíčok samice Fatu, už čoskoro prenesú do samice nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).
And here is the other African rhino species, the white rhino (Ceratotherium simum), also at @flamingolanduk. #rhinos #animals #ungulates #perissodactyla pic.twitter.com/ys6MowgODq
— Lionwolf Lou (@Leolupus) August 27, 2019
Populáciu nosorožcov tuponosých severných zdecimovali desaťročia pytliactva. Posledný samec tohto druhu nosorožca, 45-ročný Sudán, zomrel vlani v marci. Pre problémy súvisiace s vekom ho museli utratiť.
Vedci by chceli v rámci úsilia zachrániť tento takmer vyhynutý živočíšny druh vytvoriť stádo pozostávajúce z najmenej piatich jedincov, ktoré by sa mohli vrátiť do ich prirodzeného prostredia v Afrike. To by však mohlo trvať desaťročia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies