SLOVENSKO - Zamestnávatelia na svojich zamestnancoch v minulom roku nešetrili. Počas celého roka im poskytovali príspevok na stravu vyšší ako zákonné minimum.
Zamestnávatelia dávali zamestnancom vyšší príspevok na stravu. Pri stravných kartách išlo v priemere o 4,06 eura na deň, pri stravných lístkoch o 4,10 eura na deň. Minimálne stravné je pritom do konca tohto roka na úrovni 3,83 eura na deň.
Koronavírusová kríza nezasiahla výšku stravného tak, ako iné zložky príjmov zamestnancov. „Zamestnávatelia dlhodobo používajú stravné lístky na to, aby zamestnancom poskytli čosi navyše," uviedol prezident Asociácie moderných benefitov Štefan Petrík. Stravné je totiž podľa neho maximálne flexibilným benefitom, pri ktorom si zamestnávatelia vedia presne nastaviť, koľko dokážu dať svojim zamestnancom navyše. Stravné lístky ani kredit na kartách nie sú zdaňované a neplatia sa z nich ani odvody. „To z nich robí ideálny sociálny benefit na podporu zamestnancov," dodal.
Od začiatku marca tohto roka dostali zamestnanci možnosť vybrať si medzi gastrolístkom a finančným príspevkom na stravovanie. Právo výberu sa týka len zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo zmluvnom stravovacom zariadení. Zamestnanec je svojím výberom viazaný dvanásť mesiacov. Zamestnávatelia sa môžu rozhodnúť, či budú postupovať podľa novej právnej úpravy hneď od marca tohto roka alebo toto rozhodnutie urobia najneskôr do konca tohto roka. Zamestnávatelia tak dostali priestor vyriešiť si zmluvné vzťahy k emitentom stravovacích poukážok a dohodnúť si pravidlá pre výber zo strany zamestnancov. Znížila sa i výška poplatku zamestnávateľa za sprostredkovanie stravovania z 3 % na maximálne 2 %, čím klesli náklady zamestnávateľov pri zabezpečovaní stravovania gastrolístkami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies