Z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane vo štvrtok odštartovala európska raketa Vega C, ktorá na obežnú dráhu vyniesla satelit Sentinel 1C z programu Európskej únie na pozorovanie Zeme Copernicus.
Išlo o prvý štart ľahkej rakety od decembra 2022, keď pri svojom prvom komerčnom lete nedosiahla obežnú dráhu a stratila dva satelity. Aj včerajšiemu štartu predchádzali technické problémy a musel sa dvakrát odložiť.
Raketa Vega C mala pôvodne odštartovať ešte v utorok, ale prvý štart bol odložený na stredu večer kvôli dodatočnej kontrole elektrických spojov v hornom stupni. Ani potom však raketa neodštartovala pre mechanickú poruchu. Podľa vyhlásenia francúzskej vesmírnej agentúry CNES išlo o mechanickú poruchu, ktorá znemožnila odstránenie mobilnej portálovej konštrukcie.
Satelit Sentinel 1C vybavený pokročilou radarovou technológiou a bude zohrávať kľúčovú úlohu pri monitorovaní stavu planéty tým, že bude poskytovať presné snímky zemského povrchu bez ohľadu na poveternostné podmienky a v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.
Program Copernicus s 12 družicami Sentinel je podľa jeho tvorcov najväčším systémom pozorovania Zeme na svete a obsahuje najväčšie úložisko radarových údajov.
Vypustenie rakety Vega C má pre európsky vesmírny priemysel zásadný význam pre posilnenie jeho schopnosti dostať sa do vesmíru. Európa sa snaží nájsť spôsob, ako nezávisle vypúšťať vesmírne misie od roku 2022, keď Rusko zastavilo lety do vesmíru v dôsledku vojny na Ukrajine.
Riaditeľ ESA pre vesmírnu dopravu Toni Tolker - Nielsen uviedol, že na budúci rok sú naplánované štyri štarty pomocou rakety Vega C a ďalších päť v roku 2026.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies