Denník Washington Post čelí masívnej vlne odhlášok digitálnych predplatiteľov po rozhodnutí majiteľa Jeffa Bezosa nezaujať postoj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Toto rozhodnutie, sprevádzané kritikou od viacerých publicistov a novinárov, viedlo k strate viac ako 200 000 predplatiteľov. Bezos obhajuje tento krok ako snahu zvýšiť dôveryhodnosť a nezávislosť novín.
Denníkom Washington Post otriasla vlna odhlásení digitálnych predplatiteľov a séria výpovedí publicistov, keďže noviny sa boria s dôsledkami rozhodnutia majiteľa Jeffa Bezosa zablokovať podporu viceprezidentky Kamaly Harrisovej pre prezidentské voľby.
Podľa dvoch ľudí z redakcie, ktorí sú oboznámení s internými záležitosťami, si v pondelok napoludnie zrušilo digitálne predplatné viac ako 200 000 ľudí. Nie všetky zrušenia nadobúdajú účinnosť okamžite. Napriek tomu toto číslo predstavuje približne 8 % z plateného nákladu novín, ktorý predstavuje približne 2,5 milióna predplatiteľov a zahŕňa aj tlačenú verziu. Počet zrušených výtlačkov v pondelok popoludní naďalej rástol.
Majiteľ denníka The Washington Post Jeff Bezos obhajuje rozhodnutie svojich novín nepodporiť kandidáta na prezidenta Spojených štátov po správe, že 200 000 ľudí zrušilo svoje digitálne predplatné.
Bezos v pondelok reagoval v článku vo svojich novinách, v ktorom uviedol, že "väčšina ľudí verí, že médiá sú zaujaté" a že The Washington Post a ďalšie noviny potrebujú zvýšiť svoju dôveryhodnosť. "Prezidentská podpora nijako neovplyvňuje výsledky volieb," napísal Bezos. "To, čo prezidentská podpora v skutočnosti robí, je vytváranie dojmu zaujatosti. Vnímanie nestrannosti. Ich ukončenie je principiálne rozhodnutie, ktoré je správne."
Načasovanie necelé dva týždne pred dňom volieb viedlo kritikov k otázke, či sa Bezos obával možnosti odvety republikána Donalda Trumpa v prípade jeho zvolenia za prezidenta.
Bezos uviedol, že žiaden kandidát nebol o tomto rozhodnutí informovaný ani s ním nebolo konzultované a že "nešlo o žiadnu protislužbu". Uviedol, že neexistuje žiadna súvislosť medzi týmto rozhodnutím a stretnutím Trumpa s vysokými predstaviteľmi spoločnosti Blue Origin v ten istý deň.
Výkonný riaditeľ a vydavateľ Will Lewis v piatok vysvetlil rozhodnutie nepodporiť v tohtoročných prezidentských voľbách ani v budúcich voľbách ako návrat ku koreňom denníka Post: Post sa už roky označuje za "nezávislé noviny".
Bývalý výkonný redaktor Marty Baron vyjadril túto skepsu v pondelkovom rozhovore pre reláciu NPR Morning Edition.
Reportéri The Washington Post opakovane odhalili prípady pochybení a obvinení z nezákonnosti zo strany Trumpa a jeho spolupracovníkov. Redakcia, ktorá funguje samostatne, označila Trumpa za hrozbu pre americký demokratický experiment. Viacerí novinári Postu tvrdia, že medzi tými, ktorí rušia predplatné, sú aj ich príbuzní.
Denník Washington Post, známy svojimi reportážami o Pentagon Papers a škandále Watergate, je v USA považovaný za novinársku špičku a za svoju prácu získal 76-krát Pulitzerovu cenu. Jej novinári sú znepokojení rozhodnutím nepodporiť kandidáta.
Až 20 "stĺpčekárov" novín sa vyjadrilo k vlastnému názoru na webovej stránke Postu a niektorí na protest odstúpili.
"Rozhodnutie denníka Washington Post nepodporiť prezidentskú kampaň je strašnou chybou," napísali a dodali, že "predstavuje opustenie základného redakčného presvedčenia novín, ktoré máme radi".
Rozhodnutie denníka The Washington Post prišlo len niekoľko dní po tom, čo najväčšie kalifornské noviny Los Angeles Times takisto vyhlásili, že nepodporia žiadneho prezidentského kandidáta, čo ich, ako priznali, stálo tisíce predplatiteľov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies