PARÍŽ - Pavla Durova, ktorý vytvoril šifrovanú aplikáciu na odosielanie správ, zadržali po tom, čo jeho súkromné lietadlo v sobotu pristálo na letisku Le Bourget na predmestí Paríža.
Bol zatknutý a zadržaný v rámci vyšetrovania kybernetickej kriminality – týkajúceho sa zločinov súvisiacich s nezákonnými transakciami, obrázkami sexuálneho zneužívania detí a podvodmi – uviedol parížsky prokurátor.
Prezident Emmanuel Macron vo svojom prvom verejnom komentári k tejto záležitosti uviedol, že jeho krajina je „hlboko oddaná“ slobode prejavu, ale „slobody sú dodržiavané v rámci právneho rámca, a to tak na sociálnych médiách, ako aj v reálnom živote, aby sa chránili občania a rešpektovali ich základné princípy a práva“.
Macron odsúdil "falošné informácie" o zatknutí Durova: "Zatknutie prezidenta Telegramu na francúzskej pôde sa uskutočnilo v rámci prebiehajúceho súdneho vyšetrovania. V žiadnom prípade nejde o politické rozhodnutie. Je na sudcoch, aby rozhodli o záležitosť."
Predstavitelia ruskej vlády vyjadrili pobúrenie nad zatknutím Durova, pričom niektorí to označili za politicky motivované a povedali, že ukazuje dvojitý meter Západu na slobodu prejavu. Tento výkrik však zdvihol obočie medzi kritikmi Kremľa - v roku 2018 sa ruské úrady pokúsili zablokovať Telegram, ale nepodarilo sa im to a nakoniec zákaz v roku 2020 stiahli.
Vo vyhlásení zverejnenom na svojej platforme Telegram uviedol, že nemá čo skrývať, pretože dodržiava zákony EÚ vrátane zákona o digitálnych službách a jeho moderovanie je „v rámci priemyselných štandardov a neustále sa zlepšuje“. "Je absurdné tvrdiť, že platforma alebo jej vlastník sú zodpovední za zneužitie tejto platformy," uvádza sa v príspevku Telegramu.
"Takmer miliarda používateľov na celom svete používa Telegram ako prostriedok komunikácie a ako zdroj dôležitých informácií. Čakáme na rýchle vyriešenie tejto situácie. Telegram je s vami všetkými."
Telegram založili Durov a jeho brat v nadväznosti na tvrdý zásah ruskej vlády po masových prodemokratických protestoch, ktoré otriasli Moskvou na konci rokov 2011 a 2012. Odišiel po tom, čo stratil kontrolu nad svojou predchádzajúcou spoločnosťou sociálnych médií Vkontakte (VK).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies