BRATISLAVA - Ak sa aj vaše deti stravujú v školskej jedálni, zbystrite pozornosť. Odborníci skúmajú, ako môže byť strava nielen zdravá, ale i trvalo udržateľná.
Cieľom mapovania súčasnej situácie bolo porovnanie oboch krajín a vypracovanie konkrétnych odporúčaní pre tvorcov vzdelávacej politiky pre udržateľnosť systémov školského stravovania. Získané informácie poskytnú aktuálny prehľad o rozmanitosti riešení v oboch krajinách, o prekážkach
pri zmenách a príkladoch vhodných riešení. Ako nástroj na zmapovanie súčasnej situácie poslúžil dotazníkový prieskum medzi učiteľmi a
zamestnancami školských jedální v školách zapojených do siete Skutočne zdravé školy v Slovenskej republike a Českej republike. Cieľom dotazníka "Vzdelávanie pre udržateľnosť" bolo zistiť, do akej miery učebné osnovy zahŕňajú požiadavku využívať vzdelávanie pre udržateľnosť a informovanosť o zmene klímy, najmä v kontexte výroby a spotreby potravín. Do prieskumu sa zapojilo 16 pedagogických zamestnancov na Slovensku a 20 pedagogických zamestnancov v Českej republike. Výsledky prieskumu ukázali, že sa školy na Slovensku a v Českej republike zapájajú do rôznych vzdelávacích programov zameraných na udržateľnosť a zmenu klímy. Vzdelávanie o trvalo udržateľnom rozvoji je súčasťou školských osnov a
zúčastňujú sa ho všetci žiaci. Na Slovensku je to 50 % opýtaných škôl a v Českej republike 80 % škôl. Vzdelávanie o princípoch udržateľnosti v poľnohospodárstve, distribúcii a spotrebe potravín je súčasťou školských osnov v 44 % škôl na Slovensku a 90 % škôl v Českej republike.
Školské zeleninové záhrady využíva 63 % opýtaných škôl na Slovensku a 100 % škôl v Českej republike. 56 % slovenských škôl využíva školské záhrady na vzdelávanie, zatiaľ čo v Českej republike tak robia všetky školy, ktoré sa zúčastnili prieskumu. Tri štvrtiny slovenských škôl uskutočňujú aspoň 1 exkurziu ročne na farmu v blízkosti školy, zatiaľ čo v Českej republike väčšina škôl vozí deti na farmy niekoľkokrát ročne.
Cieľom dotazníka o udržateľnom školskom stravovaní bolo zistiť, do akej miery systém školského stravovania zahŕňa prvky udržateľnosti, najmä používanie miestnych a sezónnych produktov z certifikovaných ekologických systémov a zapojenie malých a stredných podnikov. Prieskumu sa zúčastnilo 11 školských jedální na Slovensku a 115 jedální v Českej republike. Aspoň raz týždenne využíva 36 % slovenských škôl na varenie v školskej jedálni čerstvé produkty od poľnohospodárov zo svojho okolia, v porovnaní s 82 % českých škôl. Najčastejšie sa nakupuje zelenina, ovocie a mäso. V minulom roku nakupovalo biopotraviny 27 % slovenských škôl, zatiaľ čo v Českej republike to bolo 44 %. Najčastejšie uvádzanými prekážkami zvýšeného využívania produktov z regiónu v oboch krajinách sú nedostatočné možnosti zásobovania, príliš vysoké ceny a nízka ponuka.
Z dotazníkov vyplýva, že vzdelávanie o udržateľnosti je v školách zapojených do programu Skutočne zdravá škola v oboch krajinách zastúpené a využívané v minimálnej miere. Viac je zastúpená v českých školách, ale aj slovenské školy, ktoré sa zapojili do prieskumu, využívajú prvky výchovy k
udržateľnosti vo svojich školských vzdelávacích programoch. Na Slovensku zatiaľ nie sú vzdelávacie školské záhrady tak rozšírené, ale táto situácia sa v poslednom čase zlepšuje.
O SKUTOČNE ZDRAVEJ ŠKOLE
Skutočne zdravá škola, o.z. neformálne a interaktívne edukuje o tom, že jedlo výrazne ovplyvňuje celkové zdravie, vitalitu ale aj výkon jednotlivca. Ide o komplexný a bezplatný program, integrovaný do života celej školy, ktorý si kladie za cieľ vytvárať kultúru zdravého stravovania a učí o tom, odkiaľ naše jedlo pochádza a ako vzniká. Skutočne zdravá škola o.z. považuje za dôležité tému stravovania na školách ako aj udržateľného a zdravého životného štýlu riešiť vo všetkých ekologických, ekonomických, sociálnych a zdravotných súvislostiach. Téma jedla je natoľko univerzálna a komplexná, že prechádza prakticky všetkými vzdelávacími oblasťami, prostredníctvom čoho je možné naplniť veľkú časť očakávaných vzdelávacích výstupov od úrovne predškolského vzdelávania až po stredné školy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies