KYJEV - Rusko a Ukrajina pokračujú v mierových rokovaniach, ktorých cieľom je ukončiť vojnu.
Aktualizácia 13:45 (28. 3. 2022)
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že ruský a ukrajinský prezident sa môžu stretnúť a rokovať až po tom, keď sa obe strany dohodnú na kľúčových prvkoch potenciálnej mierovej dohody. Informovali o tom agentúra AP a stanica BBC citujúce z rozhovoru, ktorý Lavrov v pondelok poskytol srbským médiám.
Viacerí západní lídri podozrievajú Rusko z toho, že rokovania s Kyjevom v skutočnosti neberie vážne a používa ich len ako akúsi dymovú clonu, zatiaľ čo naďalej pokračuje vo vojenskej agresii voči Ukrajine.
Sergej Lavrov
Lavrov podľa agentúry AP povedal, že stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny bude „nevyhnutné vtedy, keď budeme mať jasno v riešení všetkých kľúčových otázok“. Ak by k takejto schôdzke došlo už teraz, bola by podľa jeho slov „kontraproduktívna“, uvádza BBC.
V súvislosti s nadchádzajúcimi ukrajinsko-ruskými mierovými rozhovormi v Turecku šéf ruskej diplomacie uviedol, by bol rád, ak by boli „plodné“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno povedal, že je pripravený diskutovať so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom o neutralite Ukrajiny a bezpečnostných zárukách, aby „bezodkladne“ zaistil mier. Dodal pritom, že vojnu môže ukončiť jedine jeho priame rokovanie s Putinom, pripomína AP.
Aktualizácia 12:51 (28. 3. 2022)
Kremeľ v pondelok deklaroval, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou zatiaľ nepriniesli žiadne výrazné úspechy či prielomy. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v pondelok na brífingu označil za dôležité, že sa obe strany dohodli na pokračovaní rokovaní. Ďalšie kolo sa má konať v Istanbule. Pôvodne sa očakávalo, že tieto rozhovory odštartujú už v pondelok. Peskov však povedal, že pravdepodobne sa tak stane až v utorok, keďže vyjednávači budú do Turecka počas pondelka ešte len prichádzať, uvádza agentúra Reuters.
Dmitrij Peskov
Osobnú prítomnosť členov delegácií v Istanbule považuje Peskov za osožnú, pretože to umožní „viesť obsahovo bohatší dialóg“.
Kremeľ v pondelok vyjadril znepokojenie aj v súvislosti s najnovším výrokom amerického prezidenta Joe Bidena, ktorý označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „mäsiara“. Biden toto označenie použil v súvislosti s pokračujúcou ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine. „Toto je vyhlásenie, ktoré je určite alarmujúce,“ povedal Peskov a dodal, že Moskva bude naďalej pozorne sledovať vyhlásenia amerického prezidenta.
Aktualizácia 12:15 (28. 3. 2022)
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok vyhlásil, že vzťahy Ruska a Číny sú v súčasnosti najpevnejšie v histórii. Peking opakovane uviedol, že je proti zavedeniu sankcií voči Moskve a chce s ňou udržiavať bežnú ekonomickú a obchodnú výmenu. Čína tiež odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajine, uviedla agentúra Reuters.
Pôvodný článok:
Prioritami Ukrajiny na ďalšom ukrajinsko-ruskom kole rokovaní v Turecku tento týždeň budú zvrchovanosť a územná celistvosť, povedal Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom videopríhovore. Informovala o tom v pondelok stanica Sky News, od ktorej TASR správu prevzala.
„Naše priority na rokovaniach sú známe: zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny sú nespochybniteľné. Účinné záruky bezpečnosti sú nevyhnutnosťou. Naším cieľom je, samozrejme, mier a čo najrýchlejší návrat do normálneho života v našej krajine,“ dodal.
Prezident predtým varoval, že na mierových rozhovoroch sa nevzdá ukrajinského územia, pričom poznamenal, že jeho jednotky zasadili inváznym silám „silné údery“.
Prečítajte si tiež: Ďalšie mierové rokovania Ukrajiny s Ruskom sa budú konať v Turecku
Prezident v nedeľu pripustil, že nie je možné úplne vytlačiť Rusko z územia jeho krajiny. Takýto pokus by podľa neho viedol k tretej svetovej vojne. Povedal, že chce dosiahnuť „kompromis“ s Moskvou v prípade regiónu Donbas, ktorý od roku 2014 čiastočne kontrolujú separatistické skupiny podporované Ruskom.
Podľa Sky News existujú náznaky, že Kremeľ chce v týchto oblastiach usporiadať nejakú formu „referenda“ o tom, či tamojší ľudia chcú byť súčasťou Ruska. Zelenskyj však chce, aby sa ruskí vojaci stiahli z tých častí krajiny, ktoré okupujú od začiatku úplnej invázie z 24. februára. Podľa neho je „dohoda možná len vtedy, ak sa stiahnu“.
Možno vás zaujme: Ukrajina ponúka svoje zásobníky plynu Európskej únii
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies