Sudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože žilinská sudkyňa proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby.
Sudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. „Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla o vzatí do väzby E.K., ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba," uviedla hovorkyňa Kudjáková. Sudkyňa podľa nej neakceptovala návrh prokurátora na preventívnu väzbu a väzbu nenahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka. Kudjáková doplnila, že rozhodnutie nie je právoplatné, pretože Eva K. proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby. „O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR," dodala hovorkyňa súdu.
Evu K. zadržala NAKA prvýkrát v septembri 2020. Prepustili ju bez obvinenia. Vypovedal proti nej len jeden svedok, podnikateľ František Tóth - Veľký Fero, ktorého minulý rok 4. decembra odsúdil Špecializovaný trestný súd za korupciu a pranie špinavých peňazí na trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Polícia zadržala tiež sudkyňu Máriu U.. Spolu mali viac ako tri roky predávať rozsudky za úplatky. O ich korupčnej činnosti vyšetrovateľom porozprával ich bývalý kolega Pavol P., ktorého považuje polícia za kľúčovú postavu rozsiahlej korupčnej siete na žilinských súdoch. Keďže Mária U. s orgánmi spolupracuje, vyšetrovateľ v jej prípade väzbu nenavrhol.
Národná kriminálna agentúra v rámci akcie „Plevel“ odkryla rozsiahlu trestnú činnosť na žilinských súdoch, kde si mala skupina sudcov a advokátov dlhé roky privyrábať úplatkami.
V pondelok 14. septembra 2020 v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou zadržala polícia päť osôb, vrátane žilinského okresného sudcu Daniela Béreša, advokáta Luboša Mahdoňa a Bérešovho priateľa Juraja Filipoviča. Po vykonaní troch domových prehliadok dokopy polícia obvinila až 11 ľudí, z toho väčšinu za podplácanie.
„Najneskôr od júna 2014 do 8. augusta 2019 pôsobilo v rámci obvodu Krajského súdu v Žiline určité spolčenie pozostávajúce zo sudcov, advokátov a osôb stojacich mimo justičného prostredia, ktorí sústavne za poskytnuté úplatky zabezpečovali rozhodovanie trestných vecí v konaniach na Krajskom súde v Žiline, ako aj na Okresnom súde Žilina podľa predstáv obžalovaných alebo odsúdených osôb,“ uvádza uznesenie, ktoré 17. septembra rozhodlo o vzatí štyroch právnikov do väzby. Jeho rozhodnutie 13. októbra potvrdil aj Najvyšší súd.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies