Napätie na Blízkom východe opäť eskaluje po tom, čo hútijské sily oznámili útoky na americké vojnové lode v Červenom mori a na vojenské ciele v Izraeli. Tieto útoky prišli len niekoľko hodín po tom, čo sa v jemenských provinciách Saada a Amran odohrali nálety, ktoré podľa hútijských zdrojov vykonali americké vzdušné sily.
Letecké útoky na Jemen
Podľa mediálneho kanála prepojeného s hútijmi bolo v stredu zaznamenaných najmenej 17 náletov v provinciách Saada a Amran. Webstránka Ansarollah, ktorá
je spojená s hnutím Hútijov, uviedla, že americké bojové lietadlá vykonali
"agresívne letecké útoky ... spôsobujúce materiálne škody na majetku
občanov". O možných obetiach sa zatiaľ nehovorilo.
Podľa televízie Al Masirah boli niektoré nálety zamerané na východnú časť Saady, ako aj na okres Al Salem. V severozápadnej provincii Amran boli
zaznamenané ďalšie dva nálety v oblasti Sufyan. Okrem toho, americké stíhačky
uskutočnili päť útokov na okres Sahar v provincii Saada v utorok neskoro v
noci.
Odpoveď Hútijov
V reakcii na tieto útoky jemenské ozbrojené sily, ktoré podporujú hnutie Hútijov, vykonali dve vojenské operácie. Hovorca Hútijov Jahja Saree uviedol na
sociálnej sieti X, že jedna z týchto operácií bola zameraná na americkú
lietadlovú loď USS Harry S Truman v Červenom mori. Druhý útok smeroval na
izraelské vojenské ciele v Tel Avive pomocou dronov.
"Konfrontácia a boje pokračovali niekoľko hodín," uviedol Saree, dodávajúc, že Hútijovia budú naďdalej čeliť "americkej agresii" a
odpovedať "eskaláciou na eskaláciu".
Hútijovia taktiež zdôraznili, že budú pokračovať v blokáde izraelského lodného pohybu v strategických vodách pri pobreží Jemenu, a to až dovtedy, kým sa neskončia vojenské operácie v Pásme Gazy a nezdvihne sa blokáda tohto územia.
Pokračujúce americké útoky a reakcia Jemenu
Od 15. marca USA vykonávajú nálety na Jemen, pri ktorých bolo zabitých najmenej 53 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Dôvodom týchto útokov je podľa Washingtonu fakt, že Hútijovia od minulého roka cielene napádajú plavidlá v hlavných lodných trasách Červeného mora a Adenského zálivu a poskytujú podporu hnutiu Hamás počas vojny v Pásme Gazy.
Podľa dostupných informácií Hútijovia od začiatku vojny v Gaze v roku 2023 vykonali viac ako 100 útokov na lodné ciele, pričom tvrdia, že cielia na plavidlá spojené s Izraelom a jeho spojencami ako prejav solidarity s Palestínou.
"Americké letecké útoky v Jemene pokračujú, zatiaľ čo sa Hútijovia odplácajú, čo vedie k eskalácii konfliktu," uviedol reportér televízie Al Jazeera Mohammed al-Attab.
Jemenská vojna, ktorá trvá od roku 2015, uvrhla takmer 20 miliónov ľudí do chudoby a takmer sedem miliónov ďalších čelí hladu. Napriek tomu mnohí Jemenci podporujú boj proti Izraelu a veria, že ich obete sú nevyhnutné na vyvíjanie tlaku na zastavenie vojenských operácií v Gaze.
Politické dôsledky
Začiatkom marca americký prezident Donald Trump opäť vyzval Irán, aby zastavil podporu Hútijov, a prisľúbil, že USA toto hnutie porazia. Hoci sú Hútijovia spojení s Iránom, nie je jasné, do akej miery sa na túto podporu skutočne spoliehajú alebo či Teherán môže priamo ovplyvniť ich vojenské operácie.
S pribúdajúcimi útokmi a odvetnými opatreniami je však jasné, že konflikt v regióne sa len tak neskončí a jeho následky budú čoraz vážnejšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies