ŽENEVA - Signatárske krajiny Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) odhlasovali vo štvrtok po prvý raz prísnejšie pravidlá obchodu s produktmi zo žiráf.
Predpokladá sa, že tento krok na budúci týždeň podporí aj plenárne zasadnutie tejto organizácie.
Opatrenie ráta so zásadnou reguláciou trhu s časťami tiel žiráf, vrátane koží, kostí a mäsa na úrovni, ktorá sa približuje k úplnému zákazu. Návrh bol schválený pomerom hlasov 106 k 21, pričom sedem krajín sa hlasovania zdržalo. "Žirafy sú také známe, že mnoho ľudí automaticky predpokladá, že ide o hojný druh. Na juhu Afriky sa im možno darí dobre, avšak vo všeobecnosti ide o ohrozený druh," uviedla Susan Liebermanová z Medzinárodnej organizácie na ochranu prírody Wildlife Conservation Society (WCS). Liebermanová v tejto súvislosti ďalej dodala, že žirafy sú mimoriadne ohrozené v niektorých častiach západnej, strednej a východnej Afriky.
Maina Philip Muruthi z neziskovej organizácie African Wildlife Foundation na margo návrhu uviedol, že "populácia žiráf klesla za posledných 30 rokov o 40 percent," pričom ak sa tento trend nezmení, "budeme čeliť ich vyhynutiu".
CITES ďalej uvádza, že celosvetová populácia žiráf je v skutočnosti omnoho menšia ako populácia afrických slonov. "Hovoríme o niekoľkých desaťtisícoch žiráf a niekoľkých státisícoch slonov," spresnil Thomas De Meulenaer z výskumného oddelenia CITES.
Proti návrhu však protestovali niektoré krajiny subsaharskej Afriky. "Nevidíme dôvod, prečo by sme mali podporiť toto rozhodnutie, keďže Tanzánia má stabilnú a rastúcu populáciu žiráf, z ktorých až 50 percent žije v parku Serengeti, kde sú dobre chránené," vyhlásil Maurus Msuha z tanzánskeho ministerstva prírodných zdrojov a turizmu.
Najväčším konzumentom produktov zo žiráf sú momentálne podľa ochranárov Spojené štáty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies