Akoby sme o končatinu nikdy neprišli: Nová bionická noha vracia pacientom slobodu

NETKY.SK • 22 Júl 2024, 13:43 • 2 min
Akoby sme o končatinu nikdy neprišli: Nová bionická noha vracia pacientom slobodu

V dôsledku zranenia či choroby prídu o končatinu – nohu či ruku – státisíce ľudí. Vďaka najrôznejším protézam majú možnosť aspoň čiastočne získať späť určitú samostatnosť, nikdy sa však rozsah schopností nemôže rovnať zdravej končatine. Čo ak sa však protéza, v tomto prípade nová bionická noha, prepojí s mozgom? „Ako by som nikdy o končatinu neprišla. Bol to najšťastnejší okamih v mojom živote,“ zverila sa CNN 47-ročná Amy, ktorá pred šiestimi rokmi prišla o nohu v dôsledku popálenín.

slovakia

left justify in out

Vo svojom živote sa 47-ročná Amy Pietrafitta učila chodiť sedemkrát. Prvýkrát ako dieťa, v roku 2018 jej však v dôsledku vážnych popálenín lekári museli amputovať ľavú nohu. Odvtedy má za sebou svoje „prvé krôčiky“ v protézach na beh, do vody, na vysokých podpätkoch, pri veslovaní i každodennej chôdzi. Jej posledné prvé kroky však boli iné.

Namiesto bežnej protézy mala nasadenú bionickú nohu, ktorá je plne prepojená s mozgom a umožňuje jej chodiť a pohybovať sa ako ktokoľvek iný s dvoma zdravými nohami. Ako sa zverila, ani nespoznala, že je medzi zdravou pravou nohou a ľavou s protézou nejaký rozdiel.

 

Ľuďom vracajú to, po čom túžia

„Nemala som vôbec pocit, že by mi niekedy nohu amputovali. Akoby som o ňu nikdy neprišla. Bol to najšťastnejší okamih môjho života,“ zverila sa pre CNN. Pietrafitta bola účastníčkou štúdie novej neuroprotézy z Massachusettského technologického inštitútu, ktorá je plne ovládaná nervovým systémom.

Noha bola žene amputovaná pomocou novej techniky párovania svalov, jedná sa o takzvané agonisticko-antagonistické myoneurálne rozhranie alebo AMI, ktoré zachováva „signalizáciu“ medzi svalmi a mozgom. Neuroprotéza využíva senzory umiestnené medzi rekonštruovaným miestom amputácie a bionickou nohou na prenos elektrických signálov z mozgu.

protéza BionX emPOWER
protéza BionX emPOWER
Zdroj: Ottobock Corporate

Štúdia, ktorá bola v pondelok zverejnená v časopise Nature Medicine, ukázala, že účastníci, ktorí podstúpili špecializovanú amputáciu a vyskúšali neuroprotézu, zvýšili svoju rýchlosť chôdze o 41 percent, čo zodpovedá rozsahu a schopnostiam ľudí bez amputácie nohy. Výsledky tiež naznačili, že bionickú končatinu je možné ovládať pomocou iba 18 percent prirodzenej propriocepcie.

Podľa doktora Hugha Herra, hlavného vedúceho štúdie a spoluvedúceho Yangovho centra pre bioniku na MIT, kde výskum prebiehal, ide o prvú bionickú nohu plne ovládanú ľudským nervovým systémom, ktorá vykazuje prirodzenú rýchlosť chôdze a vzorca pohybu.

„Je to úplne prirodzené, ako by to bola končatina z mäsa a kostí. Akoby si mozog vôbec neuvedomoval, že bola končatina amputovaná, pretože dostáva bežné vnemy,“ opisoval Herr, ktorému boli po horolezeckej nehode v roku 1982 amputované obe nohy pod kolenom.

„Chceme obnoviť funkcie ľudského tela, rekonštruovať a vrátiť ľuďom to, po čom toľko túži. Nechceme iba vytvárať stále dokonalejšie robotické nástroje a zariadenia,“ zdôraznil Herr. V priebehu testovania zariadenia bolo štrnásť účastníkov štúdie rozdelených do dvoch skupín – sedem ich podstúpilo operáciu AMI, sedem nie.

Herr uviedol, že jeho tím sa usiluje o to, aby boli plne neurologicky ovládané protézy do piatich rokov komerčne dostupné. Správa z roku 2018 však odhaduje, že protézy všeobecne sú predpisované menej ako polovici ľudí po amputácii. Pacienti môžu mať podľa odborníkov problém získať vhodné dokumenty a dostatočné poistné krytie na protetické pomôcky, najmä na možnosti s pokročilejšou technológiou.

Napríklad protéza BionX emPOWER je podľa Herra jedinou motorovo poháňanou protézou na trhu – napriek tomu k nej mnoho ľudí po amputácii nemá prístup. Hoci neuroprotézy AMI zatiaľ nie sú dostupné verejnosti, samotná operácia AMI bola údajne vykonaná asi 60 ľuďom na celom svete.


Zdroj: CNN, Nature Medicine, Foto: CNN / Hugh Herr

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies