BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič (OĽANO) by mal na štvrtkovom rokovaní Európskej rady (ER) podporiť čo najvyšší návrh znižovania uhlíkových emisií.
Uviedla to iniciatíva Klíma ťa potrebuje. "Chápeme, že prioritou dnešných dní je riešenie koronakrízy. Avšak za ňou sa na nás valí oveľa väčšia kríza klimatická. Vyžiada si miliardové náklady, milióny klimatických utečencov, problémy so zásobovaním, aj nové choroby," hovorí Marta Fandlová z projektu Mladí za klímu.
Slovensko potrebuje riešenia
Moderátor a aktivista Michal Sabo pripomenul premiérovi, že pred voľbami sa spolu s koaličnými partnermi Sme rodina a Za ľudí zaviazali k podpore pre 65-percentné zníženie emisií.
"Slovensko sa nemôže tváriť, že to vyriešime niekedy nabudúce, keď to máme riešiť teraz. Núka sa nám aj príležitosť využitia peňazí z balíka obnovy," povedal Sabo.
Zelené investície by mali putovať do obnoviteľných energií, odklonu od znečisťujúceho priemyslu, podpory inovácií, prevencie pred povodňami a vysychaním, či do podpory železničnej dopravy.
Súvisiaci článok: Aktivisti blokujú Úrad vlády a päť ministerstiev, požadujú riešenia klimatickej krízy
Petíciu podporilo 65-tisíc ľudí
"Uvedomujeme si, že klimatickú zmenu nevyriešime na Slovensku, ale pripravený na ňu môžeme byť najlepšie, ako vieme," poznamenal moderátor.
Predseda vlády prisľúbil, že svoje stanovisko ohľadne podpory zníženia emisií bude prezentovať v stredu na Výbore Národnej rady SR pre európske záležitosti.
"Môj osobný úmysel je, aby sme sa dosť intenzívne bavili o tom, aby sme energiu vyrobenú v atómových elektrárňach nepovažovali za rovnako špinavú ako energiu z fosílnych palív," podotkol Matovič.
Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spustila petíciu "Za klímu, za budúcnosť", ktorú podpísalo už viac ako 65 tisíc ľudí. Aktivisti v nej žiadajú zákonodárcov, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040.
Zníženie emisií o 55%
Zároveň požadujú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov Európskej únie (EÚ).
Doterajším cieľom EÚ bolo znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Európska komisia ale v upravenom návrhu klimatického nariadenia predložila ambicióznejší cieľ a teda zníženie emisií minimálne o 55 percent. Europoslanci však schválili redukciu emisií do roku 2030 až o 60 percent.
Parlament je pripravený začať rokovať o konečnej podobe novej právnej úpravy s členskými štátmi. Ministri členských krajín, sa však najskôr musí dohodnúť na svojej spoločnej vyjednávacej pozícii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies