Pôvodné obyvateľstvo z Ostrovov Torresovho prielivu patriacich pod Austráliu podalo na vládu sťažnosť Rade OSN. Vraj sa k zmenám klímy nepostavili dosť razantne, čím porušili ich práva, pretože ohrozili domovinu ich predkov aj s pôvodnou kultúrou.
Dôsledky devastácie prírody pociťujeme čoraz ťaživejšie. V posledných rokoch zaznamenávame naozaj viditeľné zmeny podnebia, čo ovplyvní nielen zanikanie mnohých živočíšnych a rastlinných druhov, ale bude tiež dôvodom tzv. klimatickej migrácie. Tá zrejme hrozí aj ľuďom z niektorých austrálskych ostrovov patriacich pod štát Queensland. Skupina pôvodných obyvateľov, ktorá sťažnosť podala, je podporovaná aj mimovládnou neziskovou organizáciou ClientEarth.
Obyvatelia v sťažnosti uvádzajú konkrétne dôsledky toho, čo sa deje s ich domovinou vďaka ležérnemu prístupu vlády k ochrane klímy. Tvrdia, že prílivy sú rok od roka vyššie, čo im spôsobuje veľké problémy, pretože pravidelne zaplavuje nielen obydlia, ale aj kultúrne pamiatky. Okrem toho stúpa teplota vody, čo v okolí ostrovov spôsobuje odfarbovanie koralov a klesanie kyslosti oceánu, To, samozrejme, ovplyvňuje mnohých živočíchov, ktorí sa na náhle zmeny nedokážu adaptovať. Kabay Tamu, jeden z predkladateľov petície, vyslovil obavu, že ich starodávna kultúra a storočia pestované tradície sú takto výrazne ohrozené.
Austrálsku vládu teda obviňujú, že nepodnikla žiadne kroky na znižovanie emisií a namiesto toho podporuje priemysel pracujúci s tak škodlivými fosílnymi palivami. Podľa Sophie Marjanacovej, advokátky sťažovateľov, Austrália v otázke ochrany ostrovov zlyhala, čo podľa nej „predstavuje jasné porušenie práv ostrovanov na kultúru, rodinu a život“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies