Po mimoriadne ničivom hurikáne Helene, ktorý si vyžiadal takmer dvesto životov reagujú súčasný aj bývalý prezident.
Po tom, čo sa juhovýchodom USA prehnal v týchto dňoch silný hurikán a spôsobil obrovské škody a straty na životoch (číslo medzitým vystúpilo už na 190 obetí) najmä v Severnej a Južnej Karolíne, Georgii a na Floride, sa republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump ukázal v Georgii priamo na miestach poničených prírodným živlom.
Počas svojej náhlej návštevy, ktorú mapoval aj na svojich sociálnych sieťach, niekoľkokrát vo svojej reči spomínal Boha. V meste Valdosta v štáte Georgia, kde sa prechádzal pomedzi trosky zničených budov povedal: "Boh je pevne s nami. Verím, že americký ľud je silnejší ako akákoľvek výzva, ktorá nám stojí v ceste. Spoločnými silami prekonáme tieto ťažkosti, vydržíme, obnovíme Valdostu a každé ďalšie mesto, ktoré bolo tak ťažko postihnuté. A vyjdeme z toho silnejší, jednotnejší a prosperujúcejší ako kedykoľvek predtým.“
Na záver Trump vyhlásil: „Modlíme sa k Bohu za tých, ktorí boli tak ťažko zranení, a najmä za ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.“ Bývalý prezident odovzdal odkaz „každej rodine, ktorá bola vysídlená tu v Georgii, v Severnej Karolíne a v celom regióne“.
„Ste v našich modlitbách dnes a počas dlhých týždňov, ktoré sú pred nami,“ uviedol ďalej na svojich sociálnych sieťach. „Milujeme vás, sme s vami a budeme sa k vám vracať znova a znova.“
MODTLIBY AJ FINANČNÁ POMOC
Okrem toho, že Trump v prejave prednesenom v jednej z oblastí najviac postihnutých búrkou viackrát spomenul Boha, schválil aj finančnú zbierku GoFundMe na pomoc obetiam hurikánu Helene. Od utorka večera sa v tejto zbierke vyzbieralo viac ako 3,3 milióna dolárov, čím sa výrazne prekročil pôvodný cieľ 1 milión dolárov.
Päť dní po tom, ako búrka dorazila na pobrežie Floridského zálivu a priniesla do slnečného štátu povodňovú vlnu, ako aj katastrofálne záplavy v mnohých ďalších južných štátoch, zostávajú milióny ľudí v najviac postihnutých oblastiach stále bez elektriny, vody či funkčnej komunikácie.
Aj prezident Joe Biden sa podrobnejšie venoval škodám spôsobeným búrkou, keď v utorok informoval o úsilí svojej administratívy pomôcť pri odstraňovaní následkov. Biden počas svojho utorkového vystúpenia tiež naznačil, že plánuje navštíviť Severnú Karolínu neskôr v priebehu týždňa, pravdepodobne v stredu alebo vo štvrtok.
"Nariadil som zodpovedným, aby zistili, čo sa dá ešte urobiť na urýchlenie podpory a pomoci tým, ktorí ju v izolovaných komunitách najviac potrebujú,“ uviedol Biden. „Hneď ako sa bude dať, mám v úmysle vycestovať do postihnutých komunít,“ dodal prezident s tým, že nariadil vyslanie tisíc vojakov do postihnutých oblastí.
Vo svojom vyhlásení na sociálnych sieťach tiež Biden ponúkol modlitby za obete hurikánu a zároveň prisľúbil, že jeho administratíva zabezpečí, aby sa pri obnove zničených komunít „nešetrilo žiadnymi prostriedkami“.
„Jill a ja sa modlíme za tých, ktorí prišli o svojich blízkych v dôsledku hurikánu Helene, a za tých, ktorých domovy, podniky a komunity táto hrozná búrka zasiahla,“ uviedol prezident.
Hurikán po sebe zanechal viac ako 190 mŕtvych, desiatky nezvestných a očakáva sa, že počet obetí sa bude zvyšovať. Mnoho ľudí bez elektriny či pitnej vody. Celé územia Severnej Karolíny sú v dôsledku poničených cestných komunikácií momentálne ešte stále odrezané od sveta. Záchranári v týchto dňoch a chvíľach pokračujú v hľadaní preživších, dobrou správou je, že stovky ľudí sa už podarilo zachrániť. Postupne získavajú prístup do obcí, ktoré boli po záplavách izolované. Do týchto miest prúdia zásoby životne dôležitých potravín a vody.
Helene sa tak stal v súčasnosti druhým najsmrteľnejším hurikánom, ktorý zasiahol pevninu USA za posledných 55 rokov, pričom ho prekonal len hurikán Katrina v roku 2005 (1 100 mŕtvych). Ešte ničivejší bol aj hurikánu Camille (260 obetí), ktorý zasiahol pobrežie Mexického zálivu v auguste 1969.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies