WASHINGTON - Problémom doteraz čelil len bývalý americký prezident Donald Trump, situácia sa však obracia.
Poslanci Snemovne reprezentantov zintenzívňujú výzvy na odvolanie prezidenta Joe Bidena. Republikáni pritom majú pred voľbami, ktoré sa v Spojených štátoch budú konať v polovici novembra, zatiaľ vysoké šance na úspech. Verejnosť v Amerike vo väčšej miere stojí za republikánom Trumpom, a to najmä odvtedy, ako FBI vykonala raziu v jeho floridskom sídle.
Republikáni obviňujú Joe Bidena zo závažných zločinov, ktoré majú súvisieť s chaotickým stiahnutím amerických síl z Afganistanu, ale i s pokračujúcou krízou, ktorej Amerika čelí na svojej južnej hranici s Mexikom. Aj keď teraz je ich tlak len symbolický, keďže Snemovňu ovládajú demokrati, ak by sa pomery v novembri zmenili, súčasného amerického prezidenta by čakali ťažké časy.
Marjorie Taylor Greeneová z ich krídla, oznámila, že vypracúvava obžalobu, ktorú chce podať na začiaku budúceho roku. Obvinenie má hroziť aj ministrovi pre vnútorné záležitosti Alejandrovi Mayorkasovi taktiež v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach s Mexikom.
Kancelária texaského poslanca Chipa Roya pre Daily Mail uviedla, že minister i americký prezident si preukázateľne opakovane odmietli splniť svoju ústavnú povinnosť, a to postarať sa o to, aby imigračné zákony v Amerike fungovali aj v praxi. Týmto (ne)konaním mali ohroziť Američanov a imigrantov z Mexika a iných krajín.
Konzervatívna zástupkyňa štátu Illinois Mary Millerová vyzvala na odvolanie prezidenta presne rok po tom, ako samovražedný atentátnik ISIS-K zabil takmer 200 ľudí vrátane 13 členov americkej armády v blízkosti medzinárodného letiska Hamída Karzaja v Kábule uprostred evakuácie americkej armády.
Joe Biden by tak mohol budúci rok čeliť impeachmentu, teda žalobe, ktorá by ho v prípade dokázania viny - porušenia americkej ústavy - s okamžitou platnosťou pozbavila funkcie amerického prezidenta.
Z domova: Bola havária Alexandra Dubčeka skutočne nehoda?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies