RÍM - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár zdôrazňuje potrebu urýchlenia integrácie západného Balkánu do EÚ. Na rokovaniach v Ríme diskutoval o výzvach a príležitostiach, ktoré prístupový proces prináša, a o nevyhnutnosti posilnenia vzájomnej spolupráce.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Juraj Blanár, sa v pondelok zúčastnil na zasadnutí skupiny Priatelia západného Balkánu v Ríme.
Po tomto zasadnutí Blanár uviedol, že proces integrácie západného Balkánu do Európskej únie za posledných 20 rokov stagnoval. Napriek tomu, že mnohé krajiny splnili kritériá a boli pripravené na otvorenie ďalších kapitol prístupových rokovaní, nedošlo k postupu vpred z rôznych dôvodov.
Tento míting bol výnimočný aj účasťou šéfky diplomacie EÚ, Kajy Kallasovej, a eurokomisárky pre rozširovanie, Marty Kosovej. Blanár zdôraznil, že ich prítomnosť dodáva väčšiu váhu neformálnemu zoskupeniu, ktoré bolo vytvorené na podporu integračných ambícií krajín západného Balkánu.
"Západný Balkán a krajiny západného Balkánu sa dostali do hľadáčika Európskej komisie a budeme pokračovať v nasadení tak, aby sme akcelerovali prístupový proces týchto krajín," vyhlásil Blanár.
Na rokovaniach informoval aj veliteľ civilnej misie EULEX v Kosove o výsledkoch tamojších parlamentných volieb. Politická reprezentácia v Kosove sa výrazne nezmenila, avšak bude ťažké nájsť väčšinu na vytvorenie vlády.
Blanár tiež informoval, že Slovensko po 15 rokoch obnoví svoje zastúpenie v misii spojeneckých síl NATO v Kosove (KFOR), s plánom zvýšiť počet vojakov v misii na 150. Bosna a Hercegovina, ktorá je tiež súčasťou zoskupenia Priatelia západného Balkánu, otvorila rokovania o vstupe do EÚ, avšak stále bojuje s politickou nestabilitou.
Na úvod návštevy si Blanár uctil generála Milana Rastislava Štefánika položením venca k jeho pamätnej tabuli na Benátskom námestí v Ríme. Zdôraznil silné historické väzby medzi Slovenskom a Talianskom.
V pondelok mal Blanár aj neformálne stretnutie so svojím srbským náprotivkom, Markom Djuričom, s ktorým následne otvoril výstavu kovačického insitného umenia z Vojvodiny v priestoroch slovenského veľvyslanectva v Ríme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies