BRATISLAVA 24. novembra (SITA) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predstavil projekt revitalizácie rozsiahleho priestoru v lokalite bývalej továrne na Patrónke v Bratislave. Vzniknúť tu má viacúčelový areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity.
„Vybudovanie multifunkčného areálu na Patrónke je bez preháňania unikátny a ambiciózny projekt, ktorý nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií. Našim zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie, či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale i nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ priblížil predseda bratislavského kraja Juraj Droba. Župní poslanci budú o revitalizácii rokovať na decembrovom Zastupiteľstve BSK.
Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými. Areál vlastní Bratislavský samosprávny kraj, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom.
Vynovený priestor bude určený pre širokú verejnosť i pre Domov sociálnych služieb Rosa, ktorý sa aktuálne v areáli nachádza. Má tu vzniknúť aj nová škola a kultúrno-kreatívne centrum pre ľudí z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia.
Projekt počíta aj s novými cyklotrasami prepájajúcimi bratislavskú ZOO so Železnou studienkou. Župa uvažuje aj s revitalizáciou nábrežia pôvodného vodného toku Vydrice s dôrazom na zachovanie existujúcej zelene.
„Ideový zámer pripravujeme v spolupráci so súkromným sektorom. Projekt bude rozdelený na niekoľko etáp a prvé výsledky, najmä pre verejnosť, by mohli byt viditeľné už v roku 2022,” dodala riaditeľka BSK Patrícia Mešťan.
Názov lokality vznikol podľa hovorkyne BSK Lucie Forman začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth.
V roku 1918 ju prevzal Československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935-1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, keď pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies