BRISBANE - Organizátori letných olympijských hier 2032 v austrálskom Brisbane prekvapili zmenou plánov. Namiesto rekonštrukcie známeho štadióna The Gabba postavia úplne nový štadión s kapacitou 63-tisíc miest v lokalite Victoria Park, ktorá je aktuálne obľúbenou rekreačnou zónou obyvateľov. Rozhodnutie vyvolalo ostrú kritiku najmä zo strany environmentálnych aktivistov.
Štadión za vyše 3 miliardy AUD nahradí zeleň
Nový olympijský štadión bude stáť podľa plánov 3,7 miliardy austrálskych dolárov, čo je približne 2,16 miliardy eur. Bude postavený v oblasti Victoria Park, ktorá doteraz slúžila na voľnočasové aktivity obyvateľov a je známa svojimi zelenými plochami a prírodným charakterom. Práve to vyvolalo vlnu nesúhlasu zo strany verejnosti, pričom predovšetkým environmentálni aktivisti už zorganizovali protestné zhromaždenie proti zastavaniu tejto časti mesta.
Pôvodný plán: The Gabba
Pôvodne mala byť centrom olympijských hier v Brisbane zrekonštruovaná známa aréna The Gabba, ktorá hostí kriketové zápasy a má dlhoročnú športovú tradíciu. Tento návrh však organizátori po 100-dňovej revízii existujúcich športovísk zamietli.
"Rozhodnutie nasledovalo po stodňovej revízii existujúcich objektov našej športovej infraštruktúry," vyhlásil premiér štátu Queensland David Crisafulli, ktorý zmenu oficiálne oznámil.
Štadión bude slúžiť aj po olympiáde
Nový štadión sa stane hlavným dejiskom atletických disciplín a ceremoniálov počas OH 2032. Po skončení hier by mal byť trvalo využívaný na kriket a austrálsky futbal, čím má zabezpečiť dlhodobý návrat investície do infraštruktúry. Organizátori zároveň sľubujú, že zohľadnia environmentálne požiadavky a budú hľadať spôsoby, ako minimalizovať dopad na prírodu v oblasti Victoria Park.
Spoločnosť KIRK sa podelila o plán nového štadióna s kapacitou vyše 60 000 miest, na ktorom sa budú konať olympijské podujatia. Štadión bude vyrobený z drevených trámov, čím sa stane jedným z najudržateľnejších športovísk na svete
Nový olympijský štadión v Brisbane bude využívať masívne drevo ako hlavný stavebný materiál. Tento prístup je možný vďaka pokročilým technológiám spracovania dreva, ako je krížovo lepené drevo (CLT) a lepené lamelové drevo (glulam). Tieto materiály sú známe svojou vysokou pevnosťou a odolnosťou, porovnateľnou s tradičnými stavebnými materiálmi, ako je oceľ či betón.
Pokiaľ ide o požiarnu bezpečnosť, masívne drevo má prekvapivo dobré vlastnosti. V prípade požiaru sa na povrchu drevených prvkov vytvorí zuhoľnatená vrstva, ktorá spomaľuje ďalšie horenie a chráni vnútornú štruktúru materiálu. To znamená, že masívne drevené konštrukcie môžu zachovať svoju integritu dlhšie ako niektoré iné materiály.
Samozrejme, pri návrhu takýchto stavieb sa kladie veľký dôraz na protipožiarne opatrenia, vrátane použitia nehorľavých náterov, systémov detekcie a hasenia požiaru a dôkladného plánovania únikových ciest.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies