BRUSEL/ŠTRASBURG - Výbor ministrov Rady Európy (RE) schválil počas dnešného dňa požiadavku Európskej únie stať sa pozorovateľom v Skupine štátov proti korupcii (GRECO).
Skupina štátov proti korupcii ako orgán Rady Európy vznikla v roku 1999 so zámerom dohliadať na dodržiavanie
protikorupčných štandardov organizácie jej členskými štátmi. Jej cieľom je zlepšiť schopnosť členských krajín RE bojovať proti korupcii monitorovaním ich dodržiavania protikorupčných noriem.
GRECO pomáha krajinám identifikovať nedostatky v národných protikorupčných politikách, čo má za následok podnietenie potrebných legislatívnych, inštitucionálnych a praktických reforiem. Do skupiny patria okrem 47 členských štátov Rady Európy aj Bielorusko a USA.
Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland rozhodnutie Výboru ministrov privítal a v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší príklad dobrej spolupráce medzi Európskou úniou a Radou Európy. "Spolupracujúc pri ochrane právneho štátu a prevencii proti korupcii, naše kroky budú oveľa účinnejšie a budú mať väčší vplyv," opísal situáciu Jagland.
Podľa slov prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa účasť EÚ ako pozorovateľa v skupine GRECO ešte viac zblíži Úniu a Radu Európy a podporí ich spoločné úsilie o posilnenie právneho štátu a boju proti korupcii v Európe. "Je veľmi priznačné, že sa tak stalo v roku, v ktorom GRECO oslavuje svoje 20. výročie," skonštatoval Timmermans.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies