BRATISLAVA – Predseda vlády Robert Fico dnes spolu s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou na tlačovej konferencii informoval o aktuálnej situácii na európskom trhu s plynom a u nás.
Premiér Robert Fico na začiatok tlačovej konferencie podčiarkol význam spoločnosti SPP pre Slovensko. Poskytol širšie informácie, ktoré sa netýkajú len cien plynu. Vyzdvihol symbiózu medzi SPP a ministerstvom hospodárstva na čele so šéfkou rezortu Denisou Sakovou.
Fico priznal, že považoval za veľký úspech, keď došlo k zmene majiteľov v sprivatizovanom SPP, že matka SPP sa dostala do 100-percentného vlastníctva Slovenskej republiky. Podotkol, že mnohí to spochybňovali a považovali za bezvýznamný krok. 63 percent trhu, pokiaľ ide o obchod s plynom, ovláda práve SPP, štátna 100-percentná akciová spoločnosť. Je veľmi aktívna aj na trhu s elektrinou, kde ovláda približne 13 percent celkového trhu, podčiarkol.
Premiér vyhlásil, že pokiaľ ide o domácu spotrebu, SPP môže garantovať bez akýchkoľvek ťažkostí v roku 2025, že bude svojich klientov uspokojovať v maximálnom množstve. Je to vďaka tomu, ako povedal, že od 1. februára 2025 sa obnovili dodávky cez spoločnosť Gazprom, cez TurkStream vedúci cez Maďarsko na Slovensko. Ešte lepšou správou je podľa Fica, že počnúc 1. aprílom sa tento objem výrazne navýšil, je väčší ako bol od 1. februára 2025.
Ako skonštatoval Fico, dnes dostávame cez TurkStream, ktorý vedie cez Maďarsko na Slovensko, do SPP, taký objem plynu, že SPP je schopné uspokojovať všetky požiadavky vlastných zákazníkov a výrazne prispieva k stabilite nášho trhu s plynom.
Ambíciou je obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu
Problém však podľa Fica spočíva v inom. Slovensko je krajina, ktorá je predovšetkým tranzitná. Mali sme obrovské príjmy z tranzitu ruského plynu, ktorý prechádzal cez Ukrajinu. Predseda vlády opätovne zopakoval ambíciu robiť všetko pre to, aby sa obnovil tranzit plynu cez Ukrajinu smerom na Slovensko.
Podľa odborníkov, ak niečo môže znížiť ceny plynu v európskom priestore, tak je to len tranzit cez Ukrajinu a dovoz plynu cez Ukrajinu a Slovensko do západnej Európy, podčiarkol premiér Fico.
Ak je dnes priemerná cena okolo 45 eur za MWh, pri obnovení tranzitu cez Ukrajinu by mohlo dôjsť k výraznému poklesu tejto ceny až na úroveň 22, 25 eur za MWh. To by malo podľa predsedu vlády fantastický pozitívny vplyv na ceny pre domácnosti v roku 2026. Rok 2025 je ovplyvnený už nákupmi, ktoré sa robia v tomto období.
Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 až 80 percentám domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú, vyhlásil Fico.
Robert Fico: „Máme dve možnosti, buď sa vrátime k osvedčenému modelu, ktorý sme použili v roku 2024 na rok 2025, kedy sme plošne kompenzovali ceny plynu a elektriny pre domácnosti. Bolo to veľmi drahé, ale zvládli sme to prvýkrát. Pracujeme aj na koncepte adresnosti, kde by časť domácností vzhľadom na vysoké príjmy svojich členov a možno aj nadštandardnú spotrebu bola vyčlenená z celoplošnej pomoci. Potom by do celoplošnej pomoci spadalo možno len 70 či 80 percent domácností.“
Premiér tiež ubezpečil, „nedovolíme však, aby ľudia, ktorí majú priemerné a podpriemerné príjmy, boli ohrození vyššími cenami plynu a elektriny." Stabilné, bezpečné ceny a dodávky plynu pre slovenské domácnosti budú podľa Ficových slov garantované aj v roku 2026.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková: „Budeme robiť všetko pre to, aby slovenské domácnosti a slovenský priemysel mali dostatok plynu a za rozumné ceny. Pracujeme na projekte adresnej pomoci. Chceme, aby bol čo najspravodlivejší, aby sa dotkol tej časti obyvateľstva, ktorá to potrebuje. Dúfam, že to aj štátny rozpočet nebude stáť tak veľa.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies