BRATISLAVA - Premiér Robert Fico zvolal na štvrtok rokovanie Bezpečnostnej rady SR, ktorá sa bude venovať informáciám zverejneným v správe SIS o pokusoch o destabilizáciu vlády. Fico tvrdí, že opozícia, podporovaná zahraničnými aktérmi, sa snaží zvrhnúť demokratickú vládu.
Vláda SR sa na štvrtok (23. januára) pripravuje na rokovanie Bezpečnostnej rady SR, ktorá bude diskutovať o závažných informáciách zverejnených v správe Slovenskej informačnej služby (SIS). Predseda vlády Robert Fico oznámil, že na rokovaní sa zúčastní aj prezident SR Peter Pellegrini, ako aj vedenie Národnej rady SR.
Rokovanie bude rozšírené a zamerané na analýzu potenciálnych bezpečnostných hrozieb, ktoré sa týkajú aktuálnej politickej situácie na Slovensku.
Premiér Fico na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že opozícia, podľa neho podporovaná zahraničnými aktérmi, sa snaží destabilizovať vládu postavenú na výsledkoch demokratických volieb.
Vyhlásil, že určitá skupina odborníkov, ktorá sa podieľala na protestoch a udalostiach v Gruzínsku a na ukrajinskom Majdane, je aktívna aj na Slovensku. Podľa Fica tieto osoby, financované zo Spojených štátov amerických, sa podieľajú na organizovaní pokusov o zvrhnutie demokratickej vlády.
Premiér zároveň upozornil, že opozícia nechce viesť férovú politickú súťaž a podľa jeho slov má záujem o dramatizáciu situácie s cieľom prebrať moc v krajine.
Fico hovoril o možnosti organizovania okupácie vládnych budov, ako sú Národná rada alebo Prezidentský palác, čo považuje za porušenie zákona. V prípade, že k takýmto nelegálnym činom dôjde, vláda bude musieť zasiahnuť cez bezpečnostné zložky, ktoré sú na tieto prípady pripravené.
Rovnako ako Fico, aj podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar vyjadril vážne obavy ohľadom obsahu správy SIS, podľa ktorého Slovensko čelí ohrozeniu ústavného zriadenia.
Gašpar upozornil, že informácie získané SIS sú zákonné a mali by byť intenzívne preskúmané všetkými relevantnými orgánmi. Na rokovaní Bezpečnostnej rady SR by mali byť prijaté opatrenia na prevenciu eskalácie násilností a podvratných akcií, vrátane monitorovania vládnych budov a iných kľúčových miest.
Situácia na Slovensku je napätá a ďalší vývoj závisí od toho, ako sa bezpečnostné a politické zložky postavia k hrozbám destabilizácie. Fico opakovane zdôraznil, že rešpektuje právo občanov na pokojné protesty, ale jasne varoval pred porušovaním zákonov, ktoré nebude štát tolerovať.
V najbližších dňoch budú kľúčové kroky vlády a bezpečnostných zložiek, aby sa zabezpečila stabilita a bezpečnosť štátu. Rokovanie Bezpečnostnej rady SR bude dôležité nielen pre vnútornú bezpečnosť, ale aj pre ďalší politický vývoj v krajine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies