Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v piatok ráno stretne s politickými lídrami z ľavice a pravice, aby hľadal cestu k vytvoreniu novej „vlády všeobecného záujmu“. Táto iniciatíva nasleduje po tom, čo jeho premiér Michel Barnier čelil hlasovaniu o nedôvere, ktoré viedlo k zániku jeho menšinovej vlády.
Politické stretnutia bez krajnej pravice
Macron plánuje najskôr rokovať s predstaviteľmi strán, ako sú Renesancia, Horizonty a Demokratické hnutie. V priebehu dňa sa stretne so Socialistickou stranou a Les Républicains. Krajne pravicové Národné zhromaždenie Marine Le Penovej a krajne ľavicová La France Insoumise však zostanú mimo rokovaní, čo podčiarkuje ich absenciu v plánovaní novej vlády.
Marine Le Penová označila situáciu za „politicky nestabilnú“ a vyjadrila pochybnosti, či akákoľvek nová vláda dokáže prežiť, ak prezident neskôr opäť rozpustí parlament. Jean-Luc Mélenchon z La France Insoumise kritizoval Macrona za ignorovanie výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré podľa neho odrážali túžbu voličov po zmene.
Pád vlády a rozpočet ako katalyzátor
Barnierova vláda padla po tom, čo použil zriedkavo uplatňovaný ústavný mechanizmus na presadenie kontroverzného rozpočtu na rok 2025 bez súhlasu parlamentu. Rozpočet zahŕňal škrty vo výške 40 miliárd eur a zvýšenie daní o 20 miliárd eur. Tento krok vyvolal ostrú kritiku, čo viedlo k zjednoteniu poslancov v hlasovaní o nedôvere.
Hlasovanie podporilo 331 zo 577 poslancov, pričom na odvolanie vlády stačilo 288 hlasov. Barnier bude dočasne vykonávať svoju funkciu, kým Macron nevymenuje novú vládu.
Hľadanie konsenzu
Macron naznačil, že jeho cieľom je vytvoriť vládu, ktorá by zastupovala široké politické spektrum a bola schopná vyhnúť sa ďalším podobným krízam. „Požiadam ich, aby vytvorili vládu vo všeobecnom záujme,“ uviedol prezident pred piatkovými rokovaniami.
Očakáva sa, že rozhodnutie o novom premiérovi padne najskôr cez víkend alebo začiatkom budúceho týždňa. Komplexné zloženie novej vlády však môže byť oznámené až neskôr.
Kritické ohlasy
Prezident Macron vo štvrtkovom prejave odmietol prevziať zodpovednosť za pád svojej vlády, pričom vinu pripísal svojim politickým odporcom. Napätie medzi jednotlivými stranami a pokračujúce rozdiely v politických prioritách naznačujú, že vytvorenie novej vlády bude náročným procesom, ktorý môže rozhodujúco ovplyvniť politickú stabilitu Francúzska v nadchádzajúcich mesiacoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies