Dodávky ruského plynu do Európy cez plynovod TurkStream dosiahli v minulom týždni historické maximum.
Podľa výpočtov agentúry TASS založených na údajoch Európskej siete prevádzkovateľov plynárenských prepravných systémov (ENTSOG) bolo v období od 3. do 9. februára cez kompresorovú stanicu Strandzha-2 na turecko-bulharskej hranici prepravených viac ako 390 miliónov metrov kubických plynu. Tento objem predstavuje absolútny týždňový rekord od začiatku prevádzky plynovodu v januári 2020.
Predchádzajúce maximum bolo zaznamenané minulý mesiac, keď sa v týždni od 13. do 19. januára prepravilo 376 miliónov metrov kubických plynu. Navyše, minulý týždeň bol niekoľko ráz prekonaný aj denný rekord dodávok, ktorý dosiahol 56,7 miliónov metrov kubických v pondelok 10. februára.
Kľúčová trasa pre ruský plyn do Európy
Plynovod TurkStream vedie z Ruska do Turecka cez Čierne more a disponuje kapacitou 31,5 miliárdy metrov kubických plynu ročne. Je určený na dodávky do Turecka a krajín južného a juhovýchodného okraja Európy. Aktuálne ide o poslednú aktívnu trasu pre ruské dodávky plynu do Európy po tom, čo bol zastavený tranzit cez Ukrajinu. Začiatok TurkStreamu sa nachádza v kompresorovej stanici Russkaya pri meste Anapa.
Podľa údajov ENTSOG dosiahli dodávky cez TurkStream do Európy rekordných 1,56 miliardy metrov kubických za január. V roku 2024 vzrástol tranzit touto trasou o 23 % na 16,7 miliardy metrov kubických, z čoho rekordných 7,6 miliardy metrov kubických smerovalo do Maďarska.
Energetická bezpečnosť a geopolitické záujmy
Dňa 27. januára Maďarsko dostalo od Európskej únie uistenie o zabezpečení energetickej bezpečnosti, čo zahŕňa snahu o obnovenie ukrajinského tranzitu ruského plynu, zabraňovanie prerušeniu ruských dodávok ropy cez ropovod Druzba a ochranu plynovodu TurkStream pred možnými útokmi. V reakcii na to Maďarsko súhlasilo s predĺžením sektorových sankcií Európskej únie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov po 31. januári.
Napriek geopolitickým tlakom a sankciám zostáva TurkStream dôležitou tranzitnou cestou pre dodávky ruského plynu do Európy, čo potvrdzuje jeho rastúci strategický význam v regionálnej energetike.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies