Vedci v oblasti neurológie zistili prekvapivé informácie o tom, čo sa stane s ľudským mozgom krátko po smrti. Informovali o tom viaceré zahraničné média odvolávajúc sa na žurnál Annals of Neurology.
V novej štúdii skúmali deväť pacientov v kritickom stave, ktorí nemali byť resuscitovaní. Po ich smrti okamžite analyzovali elektrické signály v mozgu, čím chceli odhaliť nové informácie o chronológii umierania.
Ukázalo sa, že aj po tom, ako srdce prestane biť a zastaví čerpanie krvi a kyslíka, mozgové bunky a neuróny ešte fungujú niekoľko minút . Inak povedané, po zlyhaní všetkých orgánov vrátane srdca v mozgu prebieha posledná vlna elektrickej aktivity, ktorá sa nazýva "spreading depression", teda šíriace sa utlmenie nervových buniek. Až potom sa mozog úplne vypne a nastane definitívna smrť.
Štúdie týmto naznačujú, že činnosť mozgu je možné obnoviť 3 až 5 minúť po tom, ako srdce prestane biť.
Vedecká obec sa teraz zaoberá otázkou, kedy teda v skutočnosti nastáva smrť. Nové zistenia môžu byť významné pri určovaní toho, ako dlho je možné resuscitovať pred tým, než je mozog nenávratne poškodený.
Vďaka novým zisteniam môžu medici a vedci tiež vyvíjať liečebné stratégie pri zástave srdca a mozgovej príhode. Zároveň sa otvára aj diskusia o darcovstve orgánov po kardiocirkulačnej smrti, kedy sa smrť vyhlasuje od dvoch do 10 minút po ukončení obehovej funkcie, píše Annals of Neurology,
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies