V americkej vojenskej väznici Guantánamo na Kube zostáva po najnovšom presune jemenských väzňov do Ománu už len 15 zadržiavaných osôb, čo je najmenej v histórii tohto zariadenia. Ministerstvo obrany USA vo svojom vyhlásení ocenilo podporu Ománu v úsilí „zodpovedne znížiť počet zadržiavaných a postupne uzavrieť“ väznicu, ktorá funguje od roku 2002.
Dlhé roky bez obvinenia
Ani jednému z presunutých jemenských väzňov, ktorí boli zajatí po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, nebolo počas viac ako dvoch desaťročí vznesené žiadne obvinenie. Presun sa uskutočnil v pondelok v skorých ranných hodinách, len niekoľko dní pred očakávaným priznaním viny Chálida šejka Mohammeda, obvineného strojcu útokov z 11. septembra. Mohammedova dohoda s federálnymi úradmi by mu mala umožniť vyhnúť sa trestu smrti.
Najväčší presun počas Bidenovej vlády
Proces presídlenia tejto skupiny do Ománu začal už pred rokmi, no USA považovali Jemen za príliš nestabilný na repatriáciu v dôsledku prebiehajúcej občianskej vojny.
Medzi premiestnenými osobami sú Moath al-Alwi, známy stavaním modelov lodí z materiálov dostupných vo väznici, a Shaqawi al Hajj, ktorý na protest proti svojmu zadržiavaniu opakovane držal hladovku. Presun týchto mužov povolila federálna komisia pre kontrolu národnej bezpečnosti.
Pokračujúce úsilie o záver
Presun jemenských väzňov nasleduje len niekoľko dní po repatriácii Ridaha Bin Saleha al-Yazidiho, jedného z prvých väzňov v Guantáname, do Tuniska. Podľa ministerstva obrany sú traja z 15 zostávajúcich väzňov taktiež oprávnení na presun.
Väznica, ktorá bola zriadená Bushovou administratívou po útokoch z 11. septembra, slúžila na zadržiavanie podozrivých osôb z protiteroristických operácií.
Historické snahy o zatvorenie
Barack Obama sa počas svojho prezidentstva zaviazal zatvoriť Guantánamo, keďže jeho existencia podkopávala hodnoty USA a sťažovala medzinárodné partnerstvá v boji proti terorizmu. Napriek tomu čelil odporu Kongresu, ktorý zabránil presunu väzňov do USA alebo do konfliktami zasiahnutých krajín, ako je Jemen.
Za Donalda Trumpa sa úsilie o zatvorenie väznice zastavilo. Trump považoval jej zachovanie za dôkaz sily USA v boji proti terorizmu.
Prezident Joe Biden od nástupu do funkcie v roku 2021 obnovil snahy o zníženie počtu zadržiavaných s cieľom definitívne uzavrieť zariadenie, hoci realizácia tohto plánu zostáva neistá.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies