SYDNEY - Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla prichádzajú do Austrálie na prvú kráľovskú návštevu po viac ako desiatich rokoch, čo opäť otvára diskusie o ústavných väzbách krajiny na Britániu. Monarchisti veria, že návšteva posilní vzťah Austrálčanov k ich panovníkovi, zatiaľ čo odporcovia dúfajú v jej oslabenie a možný krok smerom k republike.
Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla pricestujú v piatok do Sydney na prvú návštevu austrálskeho panovníka po viac ako desiatich rokoch, ktorá oživila diskusiu o ústavných väzbách krajiny na Britániu.
Ikonická plachta Opery v Sydney bude osvetlená obrazmi z predchádzajúcich kráľovských návštev, aby privítala pár, ktorého šesťdňová cesta bude na kráľovské pomery krátka. Päťdesiatpäťročný Karol sa lieči na rakovinu, čo viedlo k skráteniu programu.
Je len druhým vládnucim britským monarchom, ktorý navštívil Austráliu. Jeho matka, kráľovná Alžbeta II., sa stala prvou pred 70 rokmi.
Hoci privítanie bude vrelé, austrálski národní a štátni predstavitelia chcú kráľovskú rodinu vylúčiť z ústavy. Monarchisti očakávajú, že návšteva posilní vzťah Austrálčanov k ich panovníkovi. Odporcovia dúfajú v odmietnutie koncepcie, že hlavou austrálskeho štátu je niekto z druhého konca sveta.
Po Austrálii sa kráľ Karol vydá na Samou, kde sa pripojí k svetovým lídrom na dvojročnom stretnutí hláv vlád Commonwealthu (CHOGM), ktoré je jeho prvým stretnutím na čele tejto organizácie.
Ide o prvú kráľovu dlhú cestu do viacerých krajín od diagnostikovania rakoviny začiatkom tohto roka a jeho program bol počas 11-dňovej cesty zmiernený, aby si mohol oddýchnuť počas prestávky v liečbe.
Ako pri každom kráľovskom turné, aj tu sa bude organizovať slávnostné podujatie, ale aj predvídateľné rozhovory pri večeri, v televízii a na internete o tom, kedy Austrália možno preruší vzťahy s rodom Windsor.
Keď jeho matka v roku 2011 vo veku 85 rokov absolvovala poslednú zo svojich 16 ciest do Austrálie, navštívila Canberru, Brisbane a Melbourne na východnom pobreží a potom otvorila zasadnutie predsedov vlád Spoločenstva národov v meste Perth na západnom pobreží. Prvé vyčerpávajúce austrálske turné, ktoré Elizabeth absolvovala ako 27-ročná, viedlo do desiatok vzdialených miest Outbacku; podľa odhadov sa na ňu prišlo pozrieť 75 % obyvateľov krajiny.
Austrália vtedy uplatňovala rasovo diskriminačnú politiku, ktorá zvýhodňovala britských prisťahovalcov. Od roku 1973 je prisťahovalecká politika nediskriminačná.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies